Mazda numer VIN

Każda Mazda, jak i inne samochody ma swój niepowtarzalny numer VIN. Nie jest on przypadkowym zbiorem znaków, można w nim znaleźć informacje przydatne dla kierowców. Sprawdzimy co jeszcze można sprawdzić za pomocą numeru VIN oraz gdzie w Mazdzie się on znajduje. Numer VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number, co oznacza numer identyfikacyjny pojazdu, który ma siedemnaście znaków. Danymi, które może odkryć numer VIN najczęściej są zainteresowani kierowcy, którzy poszukują auta do kupna. Kierowca, który szuka modeli Mazdy może zweryfikować historię auta bezpłatnie na stronie historiapojazdu.gov.pl oraz innych płatnych stronach. Sprawdzimy, jak to zrobić.

Kiedy warto sprawdzić Mazdę po numerze VIN?

Gdy jesteś już od lat właścicielem Mazdy możesz dla zaspokojenia swojej ciekawości sprawdzić, co oznaczają poszczególne znaki w numerze VIN auta. Jednak, gdy dopiero jesteś w trakcie poszukiwań swojego wymarzonego modelu Mazdy, VIN może się przydać do sprawdzenia historii auta, jego przebiegu czy liczby właścicieli. Jeżeli dokładnie przewertujesz dane, możesz nawet odnaleźć poważniejsze stłuczki, a to wszystko dzięki sprawdzeniu numeru VIN. Dodatkowym plusem jest darmowa strona do sprawdzenia informacji o Mazdzie, którą chcesz kupić: historiapojazdu.gov.pl Aby otrzymać całą historię auta, musisz wpisać jeszcze numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.

Gdzie znaleźć numer VIN Mazdy?

Numer VIN znajduje się na stałym elemencie samochodu. W każdej marce może być w innym miejscu. Najczęstsze miejsca, które producenci aut wybierają na umieszczenie tabliczki znamionowej z numerem VIN to obudowa deski rozdzielczej z lewej strony, słupek środkowy prawy czy przegroda czołowa. W różnych modelach Mazdy jest on także ulokowany w kilku miejscach. W zależności od modelu VIN można znaleźć na elemencie stałym na podłodze pod fotelem pasażera lub na słupku środkowym prawym. Sprawdźmy, gdzie jeszcze można szukać numeru VIN w Mazdach:

 • wzmocnienie czołowe,
 • wzmocnienie boczne prawe,
 • wzmocnienie boczne prawe w pobliżu osadzenia amortyzatora,
 • przegroda czołowa,
 • podłoga pod tylnym siedziskiem,
 • podłoga bagażnika,
 • obudowa deski rozdzielczej z lewej strony,
 • podłużnica prawa ramy za przednim kołem,
 • podłużnica prawa ramy za tylnym kołem.

Może cię zainteresować: Jak sprawdzić kod lakieru po VIN?

Numer VIN także znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, skąd można pobrać go do sprawdzenia. Warto zawsze zweryfikować, czy VIN z dowodu rejestracyjnego zgadza się z numerem na stałym elemencie pojazdu.

Jak sprawdzić Mazdę po numerze VIN?

Posiadając numer VIN można sprawdzić historię auta, zarówno na bezpłatnych stronach, jak i płatnych. Bezpłatna strona do sprawdzenia Mazdy po numerze VIN to wspomniana wcześniej historiapojazdu.gov.pl. Znajdują się w niej następujące informacje:

 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • pojemność,
 • rodzaj paliwa,
 • ostatni stan drogomierza,
 • status rejestracji,
 • data ważności badania technicznego,
 • data ważności polisy OC,
 • dane techniczne m.in. masa własna, dopuszczalna masa całkowita,
 • lista dokumentów, jaka została wydana np. dowód rejestracyjny, karta pojazdu, świadectwo homologacji.

W raporcie z ww. strony jest także cała historia pojazdu. Można prześledzić liczbę właścicieli, ponieważ odnotowywana jest każda zmiana własności oraz stan licznika i liczbę kilometrów, które były pokonywane tym samochodem w danym okresie czasu. Wszystkie te dane można sprawdzić dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dla modeli Mazdy sprowadzanych z zagranicy jest zakładka dane zagraniczne. System wyszukuje informacje spośród zewnętrznych systemów tj. Carfax, autoDNA, carVertical. Są to m.in. dane dotyczące:

 • kradzieży,
 • złomowania,
 • rozbieżności drogomierza,
 • niedopuszczenia do ruchu,
 • użytkowania jako taxi,
 • uszkodzeń, szkód całkowitych,
 • importu z USA.

Z powyższych systemów można ściągnąć szczegółową historię pojazdu. Jest to jednak płatne. Warto jednak zastanowić się czy nie opłaca się wydać kilkadziesiąt złotych i upewnić się co do swojego wyboru. Nowych właściciel Mazd interesują najczęściej uszkodzenia. Korzystając z raportów można dowiedzieć się dokładnie co było uszkodzone, czasem są udostępnione nawet zdjęcia po kolizjach. Weryfikując dokładnie historię Mazdy można zwrócić uwagę na częstotliwość zmiany właścicieli. Jeżeli często była sprzedawana z rąk do rąk, można zastanowić się jaka była tego przyczyna. Być może samochód ma jakąś awarię. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe badanie techniczne, co może oznaczać, że auto uległo poważnemu uszkodzeniu i po naprawie musiało przejść dodatkowe badanie techniczne – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl.

Jakie informacje o Maździe można sprawdzić po numerze VIN?

Sprawdzając znaki zakodowane w numerze VIN można sprawdzić nawet kolor samochodu lub jego wyposażenie. Sprawdźmy, co oznaczają poszczególne znaki w numerze VIN Mazdy.

 • Znaki 1-3 – pierwsza litera określa kraj producenta, kolejne dwie markę (w przypadku Mazdy dwie kolejne litery to najczęściej MZ),
 • Znaki 4-8 – znajdują się tu szczegółowe dane, tj. seria, model, rodzaj silnika oraz poziom wyposażenia,
 • Znak 9 – znak kontrolny, który pozwala sprawdzić czy numer VIN jest poprawny,
 • Znak 10 – rok produkcji samochodu,
 • Znak 11 – oznacza kodowanie fabryki, z której wyjechała Mazda,
 • Znak 12-17 – identyfikują konkretny egzemplarz.

Stron, na których można sprawdzić numer VIN jest wiele. Są to m.in. vindecoder.pl oraz autobaza.pl. Na stronie autobaza.pl można za darmo sprawdzić, jakie informacje można uzyskać po zakupieniu raportu, np. liczbę wpisów dot. przebiegu pojazdu, archiwalne zdjęcia pojazdu czy historię zdarzeń. Można pobrać także raport dot. weryfikacji zastawu sądowego, ponieważ uszkodzenia to nie jedyna nieprzyjemna rzecz przy zakupie auta. Usterki prawne czasem są bardziej uciążliwe niż dawne uszkodzenia.

Zobacz także: Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?

Przykład:

Pan Adam od dawna marzył o nowszym modelu Mazdy. Chciał kupić kilkuletnie używane auto. Szukał na różnych stronach internetowych oraz w komisach. Spodobała mu się Mazda 3 z 2018 roku. Pojazd był sprowadzony z Niemiec. Sprzedawca poinformował pana Mateusza, że uszkodzony był tylko zderzak, który został naprawiony. Pan Mateusz zastanawiał się czy nabyć to auto i zdecydował, że wykupi raport historii Mazdy w Niemczech. Kilkadziesiąt złotych, które wydał na raport okazały się żadnym kosztem w stosunku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, za które mógłby kupić powypadkowy samochód. Okazało się, że Mazda 2 lata temu uległa wypadkowi, uszkodzony był cały prawy bok oraz dach. Uszkodzenie było więc znaczne. Dzięki raportowi pan Mateusz powstrzymał się przed kupnem powypadkowego auta.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda VIN dekoder – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

 1. Każda Mazda posiada swój indywidualny numer VIN.
 2. Numer VIN Mazdy pozwala na sprawdzenie koloru, wersji wyposażenia, a także pochodzenia auta.
 3. Osoby, które chcą kupić Mazdę, dzięki numerowi VIN mogą poznać jej historię, liczbę właścicieli, a nawet wcześniejsze uszkodzenia.
 4. Numer VIN Mazdy najczęściej znajduje się na elemencie stałym na podłodze pod fotelem pasażera lub na słupku środkowym prawym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o Mazda VIN dekoder

 1. Czy zawsze trzeba sprawdzać numer VIN na dowodzie rejestracyjnym Mazdy i na stałym elemencie w samochodzie?

  Tak. Przed zakupem pojazdu, należy dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, że ta transakcja to dobry wybór. Zawsze trzeba sprawdzić zgodność numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. Jeżeli numeru będą się różnić, może oznaczać to, że któryś jest fałszywy, a więc samochód może pochodzić z kradzieży.

 2. Czy sprzedawca Mazdy może odmówić udostępnienia numeru VIN przed zakupem?

  Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał udostępnić numeru VIN potencjalnemu nabywcy, może chcieć coś ukryć, ponieważ po numerze VIN można odnaleźć historię pojazdu. Uczciwy sprzedawca powinien przekazać prawidłowy numer VIN. Na jednym z najbardziej popularnych serwisów oferujących sprzedaż aut, osoby, które chcą zamieścić ogłoszenie muszą wprowadzić numer VIN. Dzięki temu kierowcy, którzy są zainteresowani zakupem mogą pobrać raporty z historią auta.

 3. Ile kosztuje pełny raport z historii Mazdy na podstawie VIN?

  Ceny zaczynają się od 70 zł, a kończą na prawie 200 zł. Im droższy raport, tym może zawierać więcej informacji. Raport Mazd, które zostały sprowadzone z USA kosztuje więcej, ale także pojazdy sprowadzane z USA najczęściej są powypadkowe.

 4. Czy warto wykupić raport VIN Mazdy?

  Poszukiwania historii po numerze VIN Mazdy warto rozpocząć od darmowej strony historiapojazdu.gov.pl. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, warto poszukać raportów na sprawdzonych stronach internetowych. Przy zakupie bardziej wartościowego samochodu kilkadziesiąt złotych wydaje się małym wydatkiem. Czasem raport może ustrzec przed zakupem trefnego auta. Jednak wybierając się po używaną Mazdę, warto wziąć ze sobą znajomego mechanika, bo raport nie wykryje wszystkich usterek w aucie.

[Głosów: 1 Średnia: 5]