dekoder vin wolkswagen
Każdy model samochodu marki Volkswagen ma swój unikalny numer VIN. To nic innego, jak zbiór znaków (cyfr i liter), z którego można wyczytać wszystkie najważniejsze informacje o danym pojeździe. Dane wyciągnięte z numeru VIN mogą okazać się przydatne np. przy naprawie samochodu, weryfikacji jego stanu technicznego i historii, ale nie tylko. Sprawdź, gdzie szukać numeru VIN w Volkswagenie i kiedy to się przydaje. Co właściwie oznacza VIN? To skrót od angielskiego zwrotu Vehicle Identification Number. W praktyce jest to numer identyfikacyjny samochodu. Szukają go najczęściej osoby przymierzający się do zakupu konkretnego modelu. Dzięki VIN można sprawdzić, czy auto uległo w przeszłości szkodzie, czy jest objęte ubezpieczeniem OC. W celu uzyskania takich informacji podania numeru VIN wymagają takie strony, jak np.  historiapojazdu.gov.pl czy inne płatne dekodery.

Numer VIN w samochodach marki Volkswagen

Producenci samochodów umieszczają numer VIN zwykle w kilku miejscach w samochodzie. W przypadku Volkswagenów powinieneś go poszukać np.:
 • w okolicy przedniej szyby, na metalowej płytce na desce rozdzielczej,
 • na framudze drzwi kierowcy.
Jeśli w tych miejscach nie znajdziesz VIN lub będzie on niewyraźny, zajrzyj także:
 • do komory silnika,
 • na podłodze przy przednim miejscu pasażera,
 • na podłodze bagażnika po prawej stronie.
Unikalny dla danego modelu Volkswagena numer VIN znajdziesz także w dowodzie rejestracyjnym i dokumentacji ubezpieczeniowej pojazdu. Poszczególne znaki pozwolą Ci rozkodować m.in. dokładny model, rok produkcji, miejsce produkcji, kolor lakieru i wiele innych praktycznych informacji.

Zobacz także: Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Przykładowe numery VIN dla Volkswagen

Jakich znaków można się spodziewać w numerze VIN dla pojazdów tej marki? Oto kilka przykładowych:
 • WVWZZZ3BZ1E179218,
 • WVWZZZ1KZ85463415,
 • WVZZZ4UW5T239812.
Każdy numer VIN, niezależnie od marki, dzieli się na trzy grupy znaków, z których każda dostarczy Ci innych informacji:
 • WMI (World Manufacturer Identifier) – trzy znaki identyfikujące producenta oraz markę i kraj pochodzenia,
 • VDS (Vehicle Destriptor Section) – sześć znaków oznaczających ogólną charakterystykę samochodu,
 •  VIS (Vehicle Identifier Section) – osiem ostatnich znaków identyfikujących dany egzemplarz (rok produkcji, numer seryjny itp.).

Co oznaczają poszczególne cyfry i litery VIN-u marki Volkswagen?

Przymierzając się do kupna używanego samochodu warto wiedzieć, jakie dane można uzyskać, dekodując numer VIN pojazdu. Spróbujmy rozszyfrować przykładowy:

WVWZZZ16ZCM140910

Kolejne znaki w ciągu mają następujące znaczenie:
 • WVW – nazwa i kraj pochodzenia producenta – Volkswagen Audi AG, Niemcy,
 • ZZZ16Z – oznaczenie marki i typu pojazdu, rodzaj nadwozia, zamontowanego silnika oraz wyposażenia – Volkswagen Jetta, SUV, diesel o pojemności 3.0, automatyczna skrzynia biegów,
 • CM140910 –  to sekcja identyfikatora pojazdu zawierająca znak kontrolny sprawdzający poprawność numeru VIN, rok  modelowy (C) , fabrykę produkcji czy numer seryjny egzemplarza.

Dlaczego warto sprawdzić VIN w Volkswagenie?

Sprawdzanie VIN pozwala na uzyskanie informacji o dokładnej historii pojazdu, w tym historii jego napraw czy wypadków drogowych, w których brał udział. To szczególnie przydatne podczas zakupu samochodu używanego. W końcu każdy woli kupić auto, które nie było wcześniej poważnie uszkodzone czy było poddawane rozległym naprawom. Z VIN dowiesz się także, czy interesujący Cię pojazd nie pochodzi np. z kradzieży. Uzyskanie takich danych może być Twoim argumentem przetargowym z negocjacji ceny. To pierwszy i najważniejszy powód, dla którego warto poświęcić kilka chwil na znalezienie i zdekodowanie VIN wybranego modelu Volkswagena. Numer VIN często przydaje się również wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia jednego z elementów Twojego samochodu, np. nadkola czy szyby. Numer VIN pozwoli dobrać część zamienną idealnie pasującą do konkretnego pojazdu.

Dekodowanie VIN Volkswagen – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

W sieci znajdziesz cały szereg stron, na których rozkodujesz numer VIN Volkswagenów bezpłatnie. Taki bezpłatny dekoder może być jednak niewystarczającym narzędziem, szczególnie, jeśli szukasz ich w kontekście planowanego zakupu auta. Wówczas w celu precyzyjnych danych powinieneś skorzystać ze stron płatnych, np. www.vindecoder.pl. W większości przypadków bezpłatnych dekoderów VIN wygenerujesz bezpłatnie podstawowe informacje o pojeździe. Za bardziej szczegółowe będzie trzeba zapłacić. Dlatego często lepiej jest od razu zdecydować się na zakup pełnego raportu historii pojazdu.

Jak rozkodowywany jest numer VIN w Volkswagenie?

Jak powiedzieliśmy, numer VIN, zwany też numerem nadwozia, służy do identyfikacji producenta, rodzaju nadwozia, silnika, modelu, skrzyni biegów oraz numeru produkcyjnego. Co ważne, wśród 17 znaków, z których się składa, nie znajdziesz takich liter jak “O” czy “I”. Zrezygnowano z nich w związku z pomyłkami i myleniem ich z cyframi  “0” lub “1”. W wybranym dekoderze w odpowiednim polu wpisać znaleziony w Volkswagenie numer VIN i wybrać opcję „dekoduj”. Po kilku chwilach uzyskasz pełen raport na temat konkretnego samochodu.

Kod lakieru Volkswagen – gdzie go znajdziemy?

Kod lakieru samochodów marki Volkswagen to informacja istotna dla każdego właściciela samochodu, który chce odświeżyć jego wygląd lub naprawić zarysowania. Jeśli go nie znasz, lakiernik nie będzie w stanie dobrać takiego ocienia lakieru, który idealnie wpasuje się w  ten widniejący na karoserii. W takiej sytuacji nowo nałożony lakier będzie się w nieestetyczny sposób wyróżniał.

Sprawdź więcej: Jak sprawdzić kod lakieru po VIN?

Kod koloru składa się z 3 lub 4 znaków, które najczęściej zaczynają się wielką literą „L”. Jeśli dysponujesz książką serwisową, oznaczenie koloru znajdziesz na stronie z listą wyposażenia samochodu. Kolejne znaki wskazują na:
 • kolor podstawowy,
 • efekt specjalny,
 • intensywności barwy.
W przypadku marki Volkswagen znalezienie kodu lakieru i jego trafne odczytanie z VIN nie jest bynajmniej proste. Często o wiele lepiej jej skontaktować się  z autoryzowanym serwisem i dopytać o specyfikację konkretnego modelu. Kod koloru w Volkswagenie zwykle umiejscowiony jest także w obrębie przestrzeni bagażnika. Będzie to naklejka znajdująca się  wewnątrz tylnego przedziału, pod matą lub w okolicy koła zapasowego.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

 • Numer VIN składa się z 17 cyfr i liter, w których zawarte są informacje o pochodzeniu i specyfikacji technicznej pojazdu.
 • VIN jest niezbędny przy zakupie używanego samochodu, ponieważ pozwala na weryfikację informacji podanych przez sprzedającego.
 • Aby rozkodować numer VIN Volkswagena, skorzystaj z dekoderów VIN dostępnych na stronach internetowych np. na vindecoder.pl.
 • Kod lakieru Volkswagena przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz właściwego koloru lakieru do naprawy karoserii czy innych przypadków renowacji auta, jak choćby wymiany szyby. Zawsze można znaleźć go w kilku miejscach w pojeździe. w przypadku Volkswagenów może to być np. przednia szyba i okolice deski rozdzielczej lub framuga drzwi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o numer VIN Volkswagen

 1. Czym jest dekoder VIN?

  Dekoder VIN to narzędzie umożliwiające odczytanie numeru VIN pojazdu i przypisanie mu odpowiednich danych. Dzięki wykorzystaniu dekodera VIN można łatwo zweryfikować prawidłowość informacji zawartych w dokumencie rejestracyjnym pojazdu. Przydaje się każdemu, kto chce kupić używany samochód i zweryfikować historię oraz dane pojazdu.

 2. Czy w każdym dekoderze VIN Volkswagen uzyskasz wiarygodne informacje?

  W sieci dostępne są bardzo dokładne dekodery VIN, jednak niektóre z nich mogą generować informacje w okrojonym zakresie. Różnice zachodzą najczęściej również w kwestii interpretacji ciągu znaków. Najlepiej korzystać z dekoderów polecanych bezpośrednio przez producenta samochodów wybranej marki. Dane uzyskane z takiego narzędzia warto zawsze dodatkowo zweryfikować w inny sposób.

 3. Czy mogę sprawdzić w dekoderze VIN wyposażenie Volkswagena?

  Tak, chociaż ze względu na złożone kodowanie może to być trudne dla zwykłego użytkownika auta, ponieważ potrzebny jest do tego specjalny program. Z takich narzędzi korzystają np. Autoryzowane Stacje Obsługi w skrócie ASO. W ten sposób można dowiedzieć się, czy auto ma oryginalne części, jaki kod ma lakier i tapicerka, czy samochód ma dodatkowe wyposażenie, czyli na przykład podgrzewane fotele i lusterka, klimatyzację, jaki ma kolor szyb.

 4. Czy na podstawie numeru VIN Volkswagena mogę kupić części zamienne do samochodu?

  Tak, jeżeli podasz numer VIN pojazdu sprzedawcy, bez problemu dobierze on odpowiednie części do Twojego modelu samochodu. Nie będziesz musiał znać rodzaju silnika czy rocznika i innych technicznych szczegółów samochodu.

[Głosów: 0 Średnia: 0]