logo mercedes

Chcesz kupić samochód marki Mercedes na rynku wtórnym. Uważasz, że dokładność i czujność popłaca, więc za konieczne uważasz sprawdzenie VIN mercedesa. Czy wiesz jednak, na jakich stronach możliwe jest dekodowanie VIN Mercedes? Poznaj przykładowe serwisy. Numer VIN (Vehicle Identification Number) to nic innego jak unikalny numer identyfikacyjny pojazdu. Ten ciąg znaków to również cenne źródło wiedzy o aucie, bo producenci zawierają w nim wiele informacji, m.in. o danych technicznych, roczniku czy wyposażeniu. Dzięki znajomości numeru VIN możliwe jest też pozyskanie informacji o przebiegu, wykonanych przeglądach czy historii napraw pojazdu. Dekodowanie VIN Mercedes odbywa się za pomocą tzw. dekoderów. W zależności od użytego dekodera zakres uzyskanych informacji może się różnić.

Numer VIN w samochodach marki Mercedes

Aby możliwe było dekodowanie VIN mercedesa, w pierwszej kolejności trzeba pozyskać sam numer. Marka Mercedes nie jest pod tym względem wyjątkiem – producent ten, podobnie jak inne koncerny motoryzacyjne, umieszcza numer VIN w kilku miejscach w każdym pojeździe. Ma to utrudnić nieuczciwym sprzedawcom fałszerstwa. VIN Mercedes – gdzie go szukać:

 • komora silnika – numer VIN w autach marki Mercedes można znaleźć w komorze silnika (szukaj go na podłużnicy w pobliżu skrzynki bezpieczników),
 • tabliczka znamionowa pojazdu – znajduje się na słupku B tuż przy drzwiach po stronie kierowcy,
 • podszybie po stronie kierowcy, podłoga przy przednim fotelu pasażera i bagażnik – to inne lokalizacje, w których najczęściej można znaleźć numer VIN.

Numer VIN Mercedes umieszczony jest również w dowodzie rejestracyjnym. Podstawową zasadą sprawdzania VIN jest porównanie numerów znajdujących się w pojeździe z numerem wskazanym w dowodzie rejestracyjnym. Jakiekolwiek rozbieżności to wyraźny sygnał, że z samochodem jest jakiś problem.

Numer VIN Mercedes jest również niezbędny, aby sprawdzić historię pojazdu za pomocą bezpłatnej, popularnej e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Do tego jednak potrzebne są też inne dane – numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji auta.

Przykładowe numery VIN dla mercedesa

Lista informacji zaszyfrowanych w numerze VIN jest naprawdę spora. Zastanawiasz się, co daje sprawdzenie VIN mercedesa? Poniżej znajdziesz przykładowe dane dla wybranych VIN Mercedes.

Nr VIN Mercedes – WDD1690061J287777

Marka – Mercedes-Benz Liczba drzwi – 5
Model – A 160 CDI Liczba siedzeń – 5
Rok modelowy – 2006Moc – 82 KM
Wersja – W169Ilość cylindrów – 4
Styl nadwozia – 5-drzwiowy hatchbackPojemność silnika – 2.0
Typ paliwa – dieselNorma emisji spalin – Euro 4
Skrzynia biegów – 5-biegowa manualna Rodzaj napędu – FWD

Nr VIN Mercedes – WDB2010181F884463

Marka – Mercedes-Benz Liczba drzwi – 5
Model – 190 E 1.8Liczba siedzeń – 5
Rok modelowy – 1991Moc – 109 KM
Wersja – W201Ilość cylindrów – 4
Styl nadwozia – 5-drzwiowy sedanPojemność silnika – 1.8
Typ paliwa – benzynaNorma emisji spalin – brak informacji
Skrzynia biegów – 4-biegowa manualna Rodzaj napędu – RWD

Nr VIN Mercedes – WDB2037461A680912

Marka – Mercedes-Benz Liczba drzwi – 3
Model – C 180 KompressorLiczba siedzeń – 4
Rok modelowy – 2004Moc – 143 KM
Wersja – CL203Ilość cylindrów – 4
Styl nadwozia – 3-drzwiowe Coupé Pojemność silnika – 1.8
Typ paliwa – benzynaNorma emisji spalin – Euro 4
Skrzynia biegów – 6-biegowa manualna Rodzaj napędu – RWD
Mercedes VIN decoder pozwala dowiedzieć się o wiele więcej o samochodzie. W płatnych raportach znajdują się szczegółowe informacje m.in. o elementach wchodzących w skład wyposażenia standardowego i opcjonalnego, akcjach serwisowych czy historii poprzednich ogłoszeń o sprzedaży auta.

Dlaczego warto sprawdzić VIN mercedesa?

Bardzo możliwe, że używanego mercedesa poszukujesz na portalach ogłoszeniowych. Serwisy specjalizujące się w ogłoszeniach motoryzacyjnych wymagają od użytkowników podania wielu szczegółów dotyczących wystawionego na sprzedaż pojazdu. Te dane mają naturalnie ogromne znaczenie dla drugiej strony transakcji – nabywcy. Dlaczego mimo to warto sprawdzić VIN Mercedes? Sprawdzenie VIN mercedesa to najprostszy sposób, aby upewnić się, że informacje podane przez sprzedającego są poprawne. W innym przypadku możesz kupić model, który nie będzie posiadał pożądanej przez Ciebie specyfikacji. Pomyłki nie są przy tym rzadkością – wielu sprzedających bazuje na swojej pamięci i nie weryfikuje danych przed opublikowaniem ogłoszenia. Przykład: Zakładasz zakup pewnego modelu mercedesa z silnikiem o mocy 115 KM. Znajdujesz kilka atrakcyjnych ofert. Dekodowanie VIN Mercedes ujawnia jednak błędy w ogłoszeniach – według specyfikacji producenta silnik jednego z mercedesów ma moc 85 KM, a drugiego 100 KM.

Zobacz także: Wyposażenie samochodu po numerze VIN

Dekodowanie VIN Mercedes – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

Osoby kupujące używane samochody wykazują się coraz wyższą świadomością w zakresie możliwości sprawdzenia wybranego egzemplarza. To powoduje, że lista stron z dekoderami numeru VIN wciąż się wydłuża. Niestety, dekodowanie VIN Mercedes bez ponoszenia kosztów jest możliwe jedynie w wąskim zakresie – sprawdzenie VIN mercedesa w darmowym dekoderze pozwala uzyskać jedynie podstawowe informacje o pojeździe (takie jak np. marka, model, wersja nadwozia, typ silnika czy rodzaj napędu). Chcesz otrzymać więcej danych o pojeździe – np. interesuje Cię liczba przeprowadzonych napraw czy elementy wchodzące w skład wyposażenia dodatkowego? Za dostęp do tych informacji musisz zapłacić – nie są one udostępniane w ramach darmowego raportu. Mercedes VIN decoder – polecane strony:

 • VINdecoder.pl. Bezpłatne narzędzie pozwalające uzyskać informacje o specyfikacji pojazdu oraz listę wyposażenia standardowego i opcjonalnego.
 • Autobaza.pl. Serwis pod tą nazwą działa od 2001 r. Mercedes VIN decoder znajdujący się na tej stronie jest odpłatny.
 • AutoDNA.pl. Raport również jest płatny, jednak jeszcze przed jego zakupem użytkownik zna zakres jego zawartości. Przykładowo dekoder VIN Mercedes AutoDNA może nie wyświetlić informacji o wyposażeniu.

Zagraniczne strony do rozkodowania VIN Mercedes

Mercedes VIN decoder to narzędzie doceniane przez kierowców na całym świecie. Chcesz otrzymać szczegółowe informacje o egzemplarzu, który Cię zainteresował? Sprawdzenie VIN mercedesa jest możliwe również na zagranicznych portalach. Przykładowe zagraniczne dekodery VIN Mercedes:

  • FreeVINdecoder.eu. Serwis jest dostępny w polskiej wersji językowej. Jak można przeczytać na portalu, w bazie znajdują się informacje o ponad 15 000 000 samochodów. Raport z podstawowymi danymi (m.in. specyfikacja pojazdu) jest dostępny bezpłatnie.
  • CarVertical.com. To kolejny zagraniczny dekoder VIN, za pomocą którego możliwe jest sprawdzenie VIN mercedesa. Jednocześnie użytkownicy z Polski nie muszą obawiać się bariery językowej – zawartość serwisu została przetłumaczona na język polski. Raporty są płatne.
  • Carfax.eu. To komercyjny dekoder VIN pozwalający na dekodowanie VIN Mercedes. Serwis jest dostępny w polskiej wersji językowej, jego atutem jest też możliwość zakupu pakietu raportów.

Jak rozkodowywany jest numer VIN Mercedes?

Zastanawiasz się, jak odbywa się dekodowanie VIN Mercedes? Ciąg znaków, jakim jest numer VIN, reprezentuje informacje według określonego schematu. Każdy, kto zna reguły, jakim podlega VIN i globalne normy ISO, może ręcznie rozszyfrować numer VIN Mercedes czy innej marki. W praktyce jednak wymaga to wiedzy i czasu. Stąd też pomysł na dekodery, którym zajmuje to zaledwie kilkanaście sekund. WDD2040491A491415 – dekodowanie VIN Mercedes:

 • Squish VIN. To pierwszych 11 cyfr z pominięciem 9. znaku będącego sumą kontrolną. Pod tym numerem kryje się wersja wyposażenia auta. W przykładzie będzie to WDD204041A.
 • WMI. To pierwsze trzy znaki kodu VIN. Za ich pomocą określa się region, w którym działa producent, oraz nazwę firmy. We wskazanym przykładzie WMI to WDD – W oznacza Niemcy, a DD oznacza Mercedes-Benz car.
 • VDS. Na to oznaczenie składają się znaki od 4. do 9. Z tej części numeru VIN uzyskuje się informacje m.in. o typie i rodzaju nadwozia. Pula danych nie jest stała, gdyż producenci mają pewną dowolność w kodowaniu informacji. W przyjętym przykładzie VDS to 204049.
 • Identyfikator roku modelowego. Na rok produkcji czy wprowadzenia na rynek pojazdu wskazuje znak 10. W przykładzie ma on wartość 1, co w przypadku mercedesa przekłada się na rok 2010.
 • VIS. To znaki umieszczone w polach od 10. do 17. Wskazują one na konkretny egzemplarz samochodu – można z nich wyczytać informacje m.in. o silniku czy rodzaju zastosowanego napędu. W przykładzie będzie to ciąg znaków 1A491415. Czasem Mercedes VIN decoder może wskazać mniej cyfr (491415). Powodem są różnice w sposobie kodowania informacji VIN według normy ISO i normy przyjętej w Ameryce Północnej.
Ciekawostka: dekodowanie VIN Mercedes pozwala odkryć, że ten sam producent może być różnie oznaczany w części WMI. Inne oznaczenia producenta Mercedes-Benz to: DC – Mercedes-Benz SUV czy DB – Mercedes-Benz & Maybach.

Kod lakieru Mercedes – gdzie go znajdziemy?

Używane samochody mogą być w różnym stanie technicznym. Niektóre egzemplarze wymagają np. wizyty u lakiernika. Jesteś w stanie samodzielnie poprawić drobne niedoskonałości? Aby wiedzieć, jaki lakier kupić, potrzebujesz kodu lakieru. Najczęściej kod lakieru składa się z 3-4 cyfr i – podobnie jak numer VIN – jest umieszczany w różnych miejscach pojazdu. Kod lakieru Mercedes – gdzie szukać tabliczki znamionowej:

 • na słupku znajdującym się przy drzwiach kierowcy,
 • w przestrzeni pod maską samochodu.

Sprawdź więcej: Sprawdzenie koloru po numerze VIN – Poradnik

Czy dekodowanie VIN Mercedes pozwala poznać kolor lakieru? Tak, ale nie zawsze. Kluczowa jest tu dokładność dekodera. Nawet płatne narzędzia nie zawsze dostarczają użytkownikowi informacji o kolorze lakieru. Stąd też najlepiej jest poszukać tabliczki znamionowej w pojeździe.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

 • Dekodowanie VIN Mercedes to sposób, aby uzyskać szereg informacji o pojeździe, np. jaki ma typ i moc silnika, rodzaj paliwa czy rocznik.
 • Numer VIN w pojazdach Mercedes-Benz umieszcza się w różnych lokalizacjach, np. w komorze silnika.
 • Bezpłatne pełne sprawdzenie VIN mercedesa jest praktycznie niemożliwe – darmowych dekoderów jest niewiele.
 • Korzystając z darmowego dekodera VIN, można uzyskać jedynie podstawowe informacje, bez danych np. o historii pojazdu.
 • Kodu lakieru mercedesa należy szukać na tabliczce znamionowej, która może być zlokalizowana np. pod maską samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dekoder VIN Mercedes

 1. Ile kosztuje sprawdzenie VIN mercedesa w płatnych dekoderach?

  To zależy od dekodera, przy czym cena za wygenerowanie 1 raportu nie przekracza 100 zł. Najczęściej za raport zapłacisz jeszcze mniej – ok. 30-40 zł. Chcesz wygenerować więcej raportów? Rozważ zakup pakietu. Przykładowo w Carfax.eu za 6 raportów zapłacisz 279,99 zł.

 2. Czy samochód może mieć dwa numery VIN?

  Nie ma takiej możliwości. Numer VIN to unikalny numer przypisywany do konkretnego samochodu. Od momentu wprowadzenia ujednoliconych zasad nadawania tych numerów nie jest możliwe, aby jeden pojazd miał dwa numery VIN lub dwa pojazdy współdzieliły jeden numer VIN. Podwójny numer VIN oznacza, że auto nie będzie mogło zostać zarejestrowane.

 3. Czy numer VIN zawiera rok produkcji?

  Tak, w numerze VIN jest zakodowany rok produkcji pojazdu. Dekodowanie VIN Mercedes WDD1690061J287777 wskazuje, że rocznik modelu kryje się pod znakiem 10. Z kolei według schematu przyjętego przez Mercedes-Benz cyfra 1 oznacza 2006 r.

 4. Numer VIN Mercedes – jakich liter w nim nie ma?

  Niektóre znaki są zbyt podobne do innych i w konsekwencji mogą wprowadzać w błąd. Stąd też zgodnie z normą ISO numery VIN tworzy się z pominięciem liter I, O i Q. Dodatkowe ograniczenia występują w przypadku znaków wskazujących na rok produkcji samochodu – niektórzy producenci nie używają w tym celu m.in. cyfry 0.

[Głosów: 0 Średnia: 0]