samochód marki Fiat

Szukasz używanego samochodu i obszar swoich poszukiwań zawężasz do aut marki Fiat? Po wytypowaniu ciekawych egzemplarzy czas je sprawdzić. Czym jest dekodowanie VIN Fiat i dlaczego warto z niego skorzystać? Sformułowanie „numer identyfikacyjny pojazdu”, czyli numer VIN, z pewnością nie jest dla Ciebie nowością. Dekodowanie VIN Fiat nie jest jednak jeszcze tak rozpowszechnione, jak mogłoby się wydawać. Tymczasem sprawdzenie VIN Fiat to najprostszy sposób, aby szybko się przekonać, czy dany egzemplarz rzeczywiście jest godny uwagi – bez jego wcześniejszego oglądania i kontaktowania się ze sprzedającym.

Numer VIN w samochodach marki Fiat

Sprawdzanie VIN Fiat należy rozpocząć od znalezienia numeru VIN. Gdzie go szukać? Każdy producent umieszcza numer VIN na różnych elementach samochodu, w rezultacie czego sfałszowanie (przebicie) VIN jest mocno utrudnione. Jednak dla Ciebie, jako osoby, która chce wykonać dekodowanie VIN Fiat, nie powinno to stanowić kłopotu – informacje o numerze VIN znajdziesz w niemal każdym ogłoszeniu. VIN Fiat – gdzie możesz znaleźć numer VIN:

 • podłoga tuż przy fotelu pasażera,
 • tabliczka znamionowa w komorze silnika,
 • słupek przy drzwiach kierowcy.

Może cię zainteresować: Wyposażenie samochodu po numerze VIN

Numer VIN Fiat umieszcza się też w dowodzie rejestracyjnym wydanym dla pojazdu. Podczas spotkania ze sprzedającym sprawdź, czy numer umieszczony na różnych częściach auta zgadza się z tym podanym w dowodzie rejestracyjnym.

Nie unikniesz kontaktu ze sprzedającym, jeżeli planujesz sprawdzić przeszłość pojazdu, korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Aby otrzymać informacje o historii samochodu, trzeba podać nie tylko numer VIN – wymagane są też numer rejestracyjny auta i data pierwszej rejestracji.

Przykładowe numery VIN Fiat

Jedno z częstszych pytań pojawiających się, gdy konieczne jest sprawdzenie VIN Fiat, dotyczy zakresu możliwych do uzyskania informacji. W tym przypadku nie ma prostej odpowiedzi, bo wszystko zależy od zastosowanego algorytmu i zawartości bazy danych serwisu udostępniającego dekoder. Niektóre narzędzia pokazują wyłącznie podstawowe dane o pojeździe, inne z kolei uwzględniają też informacje z dodatkowych baz. Przykładowo wygenerowany raport może obejmować poprzednie aukcje z udziałem sprawdzanego samochodu czy historię szkód. Sprawdź, jakie informacje pozyskano poprzez dekodowanie VIN Fiat jednym z popularnych bezpłatnych dekoderów – przykłady poniżej.

Numer VIN Fiat – ZFA19800004154863

Marka – FiatLiczba drzwi – 4
Model – Bravo Liczba siedzeń – 5
Rok modelowy – 2008 Moc – 105 KM
Wersja – DynamicIlość cylindrów – 4
Styl nadwozia – 4-drzwiowy hatchbackKlasa samochodu – kompaktowy
Typ silnika – 1.6L 16V FWDNorma emisji spalin – Euro 4
Typ paliwa – dieselKraj produkcji – Włochy
Skrzynia biegów – 6-biegowa manualna Rodzaj napędu – FWD

Numer VIN Fiat – ZFA3120000J445773

Marka – FiatLiczba drzwi – 3
Model – 500 Liczba siedzeń – 4
Rok modelowy – 2015Skrzynia biegów – 5-biegowa manualna
Wersja – brak informacji Kraj produkcji – Włochy
Styl nadwozia – 3-drzwiowy hatchbackNorma emisji spalin – Euro 5
Typ paliwa – benzynaKlasa pojazdu – mikrosamochód

Numer VIN Fiat – ZFA19900000904542

Marka – FiatLiczba drzwi – 2
Model – PuntoLiczba siedzeń – 5
Rok modelowy – 2012Moc – 75 KM
Wersja – Easy Liczba zaworów – 16
Styl nadwozia – 2-drzwiowy hatchback Kraj produkcji – Włochy
Typ silnika – 1.2L 16V FWD Norma emisji spalin – EEC Stage 5
Typ paliwa – diesel Doładowanie silnika – turbosprężarka lub sprężarka doładowująca
Skrzynia biegów – manualnaRodzaj napędu – FWD

Dlaczego warto sprawdzić VIN fiata?

Sprawdzając numer VIN Fiat, możesz upewnić się, że informacje podane w ogłoszeniu są prawidłowe. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy szukasz fiata z silnikiem w określonej wersji, ale po spotkaniu ze sprzedającym okazuje się, że podał on w ofercie błędny typ jednostki napędowej. Dekodowanie VIN Fiat chroni właśnie przed konsekwencjami takich pomyłek. Sprawdzanie VIN Fiat to także:

  • sposób na zaoszczędzenie czasu – tuż po zapoznaniu się z treścią wygenerowanego raportu będziesz wiedzieć, czy chcesz obejrzeć wybranego fiata,
  • wiedza o tym, jakie usterki będzie trzeba naprawić – gdy dekoder VIN Fiat podaje również informacje np. o akcjach serwisowych,
  • szansa na uniknięcie zakupu pojazdu, którego kradzież została zgłoszona na policję – komercyjne dekodery VIN Fiat są powiązane z innymi bazami i pozwalają na sprawdzenie historii sprawdzanego samochodu.

Dekodowanie VIN Fiat – jak to zrobić? Dobre i bezpłatne strony

Jeżeli VIN Fiat jest dostępny w interesującym Cię ogłoszeniu, czas przystąpić do jego dekodowania. Z jakiego narzędzia skorzystać? Skoro sprawdzasz pojazd, aby określić, czy warto mu się bliżej przyjrzeć, to z pewnością interesuje Cię bezpłatny raport. Niestety, darmowy dekoder VIN Fiat to rzadkość – zdecydowanie popularniejsze są narzędzia komercyjne (z raportem można się zapoznać po dokonaniu opłaty). Bezpłatny i sprawdzony dekoder VIN Fiat jest dostępny na stronie VINdecoder.pl. Narzędzie to jest intuicyjne w obsłudze i szybko generuje raport, w którym znajdziesz informacje przyporządkowane do kilku kategorii: producent, informacje podstawowe, specyfikacja pojazdu, wyposażenie standardowe i wyposażenie opcjonalne.

Nie skreślasz możliwości zapłacenia za informacje zakodowane w numerze VIN? Do komercyjnych, sprawdzonych serwisów należą Autobaza.pl i AutoDNA.pl.

Zagraniczne strony do rozkodowania VIN Fiat

Sprawdzenie używanego pojazdu przed jego zakupem ma wiele korzyści. To powoduje, że dekodery VIN Fiat można znaleźć również na zagranicznych serwisach. Wiele z nich ma jednak polską wersję językową, co znacznie ułatwia poruszanie się po stronie i zapoznanie się z treścią raportu. Zagraniczny dekoder VIN Fiat – przykłady:

 • FreeVINdecoder.eu. Jak można przeczytać na stronie, to nie tylko dekoder VIN Fiat. Korzystając z tego narzędzia, możliwe jest sprawdzenie samochodu niemal każdej marki.
 • CarVertical.com. Ten dekoder VIN Fiat pozwala uzyskać szereg dodatkowych informacji, jak choćby o tym, czy sprawdzany pojazd został zgłoszony jako uszkodzony w różnych krajach.
 • Carfax.eu. Firma Carfax oferuje więcej niż tylko narzędzie umożliwiające sprawdzanie VIN Fiat – to także międzynarodowy dostawca historii aut używanych.

Wymienione wyżej serwisy zostały sprawdzone przez tysiące kierowców. Jednocześnie stanowią one tylko przykłady – dekoder VIN Fiat znajdziesz również na innych stronach internetowych.

Jak rozkodowywany jest numer VIN Fiat?

Dekodowanie VIN Fiat jest dość proste. Współcześnie producenci pojazdów nadają numery VIN zgodnie z obowiązującymi normami i przyjętymi konwencjami. Algorytm wie, jak odczytać poszczególne ciągi znaków, dzięki czemu dostarcza szeregu informacji o pojeździe. Poniższy przykład obrazuje, jakie informacje zawiera przykładowy numer VIN Fiat. ZFA35600006H86143 – dekodowanie VIN Fiat:

 • VDS. To znaki znajdujące się w polach od 4. do 9. Dekoder VIN Fiat pozyskuje z nich informacje m.in. o typie nadwozia. W podanym przykładzie VDS to ciąg 356000.
 • Identyfikator roku produkcji. Wskazuje go znak następujący po sekcji VDS. W przykładzie będzie to 0. W ten sposób Fiat zakodował rok modelowy 2017. To właśnie z tego rocznika pochodzi egzemplarz ze wskazanym numerem VIN.
 • WMI. Pierwsze 3 znaki numeru VIN, w przykładzie „ZFA”. Kryje się pod nimi oznaczenie regionu i producenta pojazdu – w tym przypadku są to Włochy i firma Fiat.
 • Squish VIN. Ta sekcja jest wyznaczana przez pierwszych 11 znaków, przy czym pominięta zostaje cyfra kontrolna (znak 9.). W numerze squish VIN zakodowane są informacje o wyposażeniu auta. We wskazanym przykładzie będzie to ciąg ZFA3560006.
 • VIS. Wyznaczają go znaki od 10. do 17. Zaszyfrowane w tej części numeru VIN fiata informacje dotyczą konkretnego egzemplarza. Algorytm dekodera jest w stanie zdekodować dane dotyczące m.in. silnika. W przykładzie będzie to ciąg znaków 06H86143.

Kod lakieru Fiat – gdzie go znajdziemy?

Sprawdzanie VIN Fiat nie zawsze pozwala uzyskać informacje o kolorze samochodu – darmowe dekodery ograniczają się do podania jedynie podstawowych informacji o aucie. Właśnie dlatego warto znać też alternatywne sposoby ustalenia koloru lakieru fiata. Co ważne, kod koloru może przyjmować różne formy np. składać się tylko z trzech cyfr. Kod lakieru Fiat – gdzie szukać tabliczki z kodem:

 • krawędzie klapy bagażnika,
 • maska pojazdu – po wewnętrznej stronie.

Zobacz także: Jak znaleźć kod lakieru po VIN?

Jest też inna metoda – możesz skorzystać z serwisów, które po podaniu rocznika, marki i modelu pojazdu wskazują wykorzystywane przez producenta kolory lakierów wraz z ich oznaczeniem. Taką stronę znajdziesz np. na stronie paintscratch.com – nie jest ona jednak dostępna w polskiej wersji językowej.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w innych popularnych markach.

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

 • VIN Fiat dekoder to algorytm dekodujący informacje o samochodzie zaszyfrowane w ciągu znaków VIN – w tym przypadku dotyczące fiata.
 • Sprawdzanie VIN Fiat jest szczególnie polecane osobom, które chcą zweryfikować poprawność danych znajdujących się w ogłoszeniu o sprzedaży auta.
 • Darmowy dekoder VIN Fiat to rzadkość – większość serwisów udostępniających to narzędzie to komercyjne strony, co oznacza, że za raport trzeba zapłacić.
 • Na komercyjnych stronach dekoder VIN Fiat powiązany jest z innymi bazami danych, dzięki czemu pula informacji możliwych do uzyskania jest większa.
 • W numerze VIN Fiat jest też zakodowana informacja o kolorze lakieru, ale niewiele dekoderów tę informację odczytuje.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dekoder VIN Fiat

 1. Fiat numer VIN – czy można go sprawdzić za darmo?

  Owszem. Jednak stron, na których znajduje się darmowy dekoder VIN Fiat, jest niewiele. Należy do nich m.in. VINdecoder.pl. Aby uzyskać raport, wystarczy jedynie wpisać numer VIN Fiat w przeznaczone do tego pole.

 2. Dekoder VIN Fiat – czy podaje informacje o wyposażeniu?

  Tak, ale nie zawsze. To zależy od tego, jaki dekoder VIN Fiat został użyty. Uzyskanie informacji o wyposażaniu podstawowym lub opcjonalnym nie zawsze będzie możliwe. Warto mieć to na uwadze, korzystając z tego narzędzia.

 3. Czy dekodowanie VIN Fiat to wystarczające sprawdzenie auta?

  Tak, jeżeli planujesz jedynie sprawdzić, czy w znalezionej ofercie nie ma błędów. Nie, jeżeli chcesz dokładnie zweryfikować informacje o pojeździe przed jego zakupem. Wówczas dobrym pomysłem może być skorzystanie z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

 4. Numer VIN Fiat – co oznacza?

  Numer VIN Fiat to unikalny ciąg znaków wyróżniający dany egzemplarz pojazdu. Auto otrzymuje numer VIN przed opuszczeniem fabryki. Jednocześnie producent dba o to, aby nie doszło do pomyłki i dwa pojazdy nie otrzymały tego samego identyfikatora VIN.

[Głosów: 0 Średnia: 0]