Jak wynika z raportu RanKING w III kwartale 2019 r. średnia cena ubezpieczenia OC wynosiła 686 zł. Mimo że w porównaniu do II kwartału 2019 r. była ona wyższa o 0,9 proc., to właściciele samochodów wciąż mają powody do radości. Od 2018 r. ceny ubezpieczeń OC spadają.

Stawki OC w 2019 r. – to warto wiedzieć

  1. Od początku 2018 r. ceny ubezpieczeń OC spadają. W III kw. średnia cena obowiązkowej polisy wynosiła 686 zł.
  2. Mieszkańcy województwa pomorskiego w III kw. 2019 r. płacili najwięcej – średnio 738 zł. Na przeciwległym krańcu skali było województwo podkarpackie – 550 zł.
  3. Najdroższe OC w III kw. 2019 było we Wrocławiu, a najtańsze w Rzeszowie.
  4. Na najkorzystniejszych finansowo warunkach polisę OC mogli zakupić doświadczeni kierowcy z grupy wiekowej 36-45 lat.
  5. Stan cywilny i liczba dzieci mają wpływ na ceną OC. Single za ubezpieczenie komunikacyjne płacili średnio 329 zł więcej niż osoby zamężne/żonate.
  6. Im więcej szkód, tym wyższa stawka. Kierowcy deklarujący brak szkód płacili 609 zł, podczas gdy trzy szkody podnosiły średnią cenę OC do kwoty 2015 zł.

Czynników wpływających na ceny ubezpieczeń OC jest wiele. Odnoszą się one zarówno do kierowcy (szczególnie ważne jest jego doświadczenie), jak i parametrów samochodu (marka, poj. silnika, przebieg, miejsce parkowania). Raport RanKING kompleksowo analizuje ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, biorąc pod uwagę różne elementy wpływające na jego koszt.

W którym województwie płacimy najwięcej za OC?

Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę miejsce, w którym kierowca będzie użytkował pojazd. Duże natężenie ruchu w połączeniu z wysokim odsetkiem kolizji i wypadków oznacza dla kierowców wyższą cenę. W III kw. 2019 r. najwięcej – bo średnio 783 zł – płacili mieszkańcy województwa pomorskiego. Na najniższą cenę mogli liczyć kierowcy korzystający z dróg w województwie podkarpackim – oni średnio płacili 550 zł, czyli o 233 zł mniej.

Z miast wojewódzkich najdroższy okazał się Wrocław. Kierowcy deklarujący korzystanie z samochodu w tym mieście płacili za polisę OC średnio 935 zł. Powyżej 850 zł za OC płacili również mieszkańcy Gdańska i Warszawy. Z kolei najtańszymi ubezpieczeniami OC mogli cieszyć się mieszkańcy Rzeszowa (608 zł), Opola (633 zł) i Kielc (644 zł).

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę polisy?

Firmy ubezpieczeniowe doceniają doświadczenie za kierownicą. W III kwartale 2019 r. na najniższe ceny polis OC mogły liczyć osoby w wieku od 36 do 45 lat – średnio płacili 578 zł. Zaledwie złotówkę więcej polisa OC kosztowała kierowców w wieku 46 lat i więcej.

Najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie OC wydawali niedoświadczeni, młodzi kierowcy. Osoby z grupy wiekowej 18-25 lat płaciły średnio 1360 zł. Niemal o połowę mniej płacili kierowcy w wieku od 26 do 35 lat. W porównaniu jednak do analogicznego okresu w 2018 r. w kieszeni najmłodszych kierowców pozostało więcej – ceny ubezpieczeń spadły w ich przypadku o 20,4 proc.

Jakie znaczenie w OC ma stan cywilny kierowcy?

Wyliczając składkę ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę czynniki, które z pozoru mogą wydawać się mało istotne. Tak jest choćby w przypadku stanu cywilnego. Ubezpieczyciele wychodzą jednak z założenia, że single są bardziej skorzy do ryzykownych zachowań na drodze. Z tego względu ubezpieczenie OC kosztuje ich więcej. W III kwartale 2019 r. single za polisę OC płacili średnio 926 zł. W porównaniu do kierowców, którzy założyli rodziny to o 329 zł więcej.

Na cenę polisy OC wpływ ma także liczba dzieci posiadanych przez kierowców. Rodzice dwójki lub więcej dzieci również mogli liczyć na korzystniejsze ceny – średnio płacili 596 zł. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, odnotowano spadek cen o 8,7 proc. Sprawdź ubezpieczenie samochodu w kalkulatorze OC/AC.

Dla jakiej marki ubezpieczenie OC jest najtańsze?

Cena ubezpieczenia OC zależy również od marki samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że samochody oferowane przez niektóre koncerny motoryzacyjne szczególnie upodobali sobie miłośnicy szybkiej jazdy. Z tego względu jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia jest właśnie marka pojazdu.

Na najniższe ceny w minionym kwartale mogli liczyć właściciele pojazdów marki Renault (614 zł), Skoda (619 zł) i Toyota (624 zł). Najdroższe okazały się polisy OC kupowane dla aut uznawanych za sportowe, czyli marek Audi (760 zł) i BMW (887 zł). W porównaniu do ubiegłego roku średnie ceny OC spadły o od 4,2 proc. (Citroen) do 7,9 proc. (Renault), co oznacza, że nawet posiadacze szybkich pojazdów o dużej pojemności silnika zapłacili mniej.

Jak rodzaj paliwa kształtuje składkę OC?

Tanie ubezpieczenie OC mogli zakupić właściciele samochodów elektrycznych. Średnio polisa na rok kosztowała ich 550 zł. Powodem niskiej ceny jest stosunkowo niewielka liczba takich pojazdów poruszających się po polskich drogach. Statystycznie zatem, kolizji czy wypadków drogowych z udziałem takich aut jest niewiele.

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili posiadacze samochodów z instalacją LPG. Średni koszt zakupu tej polisy wynosił 732 zł. Wyższa cena ma związek z tym, że na instalację LPG najczęściej decydują się kierowcy, którzy jeżdżą intensywnie oraz firmy utrzymujące flotę pojazdów. Właściciele takich aut są zatem statystycznie bardziej narażeni na kolizję lub wypadek, co jest uwzględniane przez ubezpieczycieli podczas wyliczania wysokości składki OC.

Im bezpieczniejsza jazda, tym niższa składka

Każda kolizja czy wypadek oznacza dla kierowcy to samo – utratę części wypracowanych zniżek. Osoby, które wypełniając formularz kalkulatora OC AC, deklarowały brak szkód, płaciły średnio 609 zł. Gdy przyznawały się do jednej szkody, cena wzrastała do kwoty 940 zł. Na nieostrożnej jeździe najgorzej finansowo wychodzili kierowcy, którzy spowodowali trzy szkody – oni średnio wydawali na obowiązkową polisę 2015 zł.

Przestrzeganie przepisów i ostrożna jazda opłaca się zatem każdemu. Kierowcy, którzy chcą obniżyć wysokość ubezpieczenia OC, powinni pamiętać o zasadach bezpiecznej jazdy.

Stefania Stuglik

Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arse
3 lat temu

Masakra wszysko drozeje za chwie trza bedzie sprzdac auto bo to sie nie bedzie oplacalo

Jonatan
3 lat temu
Reply to  arse

Bez przesady, drożeje ale wystarczy trochę poszukać i zawsze jakaś ciekawa promka się znajdzie. Ja ubezpieczyłem Octavie z 2004 roku za 480 zł dodatkowo wziałem sobie asistance bo to grosze kosztuje a lepiej miec niz nie miec. I to kolego drogi zadnen spam ale serio znalazłem ubezpieczenie w porownywarce ubezpieczamyauto. Polecam a jak nie tą to jakąś inną porównywarkę

domagoj
3 lat temu
Reply to  Jonatan

No to masz nosa do ofert nie ma co

Beti
3 lat temu

Dobrze, że są takie zestawienia i oczywiście porównywarki. Tam wszystkie ceny mam w jednym miejscu. Ubezpieczenie juz tanie nie będzie jak to było parę lat temu ale mimo wszystko ja znalazłam OC w satysfakcjonującej cenie

longman
3 lat temu
Reply to  Beti

no niestety ale masz racje. kiedys to bylo oc w porownaniu do teraz to smieszne pieniadze kosztowalo ah

Majster
3 lat temu

Trochę tęskie za starymi czasami. Kiedyś to szło ubezpieczyć auto za marne grosze ale nie ma co oglądać sie za siebie bo te czasy juz za nami… ehhhh może przesiąde sie na rower 🙂

Indiana Jons
3 lat temu

Ciekawe czy te ceny będą rosnąć czy w końcu wyhamują. No ileż można przepłacać.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny