Jeżeli jesteś kierowcą, doskonale wiesz, że umowę o ubezpieczenie OC standardowo zawiera się na okres 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia ubezpieczenia krótkoterminowego. Dowiedz się, jak i kiedy warto skorzystać z polisy OC na pół roku.

OC na pół roku – warto wiedzieć:

 1. Krótkoterminowe OC nie różni się zakresem ochrony od standardowego OC.
 2. Z krótkoterminowego OC można skorzystać tylko w określonych w ustawie sytuacjach.
 3. Polisa OC krótkoterminowa jest zawierana na okres nie krótszy niż 30 dni lub 3 miesiące.
 4. Właściciel pojazdu może wykupić OC na rok i podzielić składkę na dwie raty. Jeśli sprzeda samochód przed upływem terminu płatności drugiej raty, zobowiązanie finansowe przejdzie na nabywcę pojazdu.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym – musi je wykupić każdy właściciel pojazdu, niezależnie od tego, jak intensywnie korzysta z samochodu. Firmy ubezpieczeniowe podpisują z klientami umowy na 12 miesięcy, ale od tej zasady jest kilka wyjątków. Poznaj je, aby nie przepłacać, gdy nie jest to konieczne. Sprawdź, kiedy będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego.

Czym jest OC na pół roku i kto może z niego skorzystać?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie krótkoterminowe to ubezpieczenie zawierane na okres krótszy niż 12 miesięcy. Zakresem ochrony nie różni się ono od zwykłego ubezpieczenia zawieranego na rok.

Katalog osób, które mogą zakupić krótkoterminową polisę OC, został określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z ustawą umowę ubezpieczenia OC krótkoterminowego mogą zawrzeć właściciele pojazdów:

 • zarejestrowanych czasowo,
 • zarejestrowanych za granicą i sprowadzonych do Polski – dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy poprzedni właściciel nie miał ważnej polisy OC lub niemożliwe było wydanie Zielonej Karty,
 • wolnobieżnych, czyli takich, które nie przekraczają prędkości 25 km/h (w wyłączeniem ciągników i pojazdów rolniczych),
 • historycznych (zabytkowych) – są to pojazdy, które mają co najmniej 40 lat albo mają co najmniej 25 lat i zostały uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe lub mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji,
 • pojazdów do jazd testowych,
 • właściciele komisów samochodowych na czas nie krótszy niż 30 dni dla pojazdów zarejestrowanych na stałe.

OC krótkoterminowe a samochód

Na jaki okres można wykupić taką polisę?

Okres, na jaki właściciel auta może wykupić krótkoterminowe OC, zależy od rodzaju pojazdu. Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą polisę na czas nie krótszy niż 3 miesiące kupują właściciele pojazdów wolnobieżnych. Pozostali posiadacze samochodów zawierają umowę na czas nie krótszy niż 30 dni.

Jeżeli kupujesz krótkoterminową polisę OC, pamiętaj, że wygaśnie ona po upływie okresu, na jaki zostanie zakupiona. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą ubezpieczenie odnawia się automatycznie na kolejny okres. To bardzo ważna informacja, bo za brak aktualnego ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada wysokie kary (w 2020 r. od 91040 do 5200 zł w przypadku samochodów osobowych).

Ile kosztuje polisa OC na 6 miesięcy?

Wyliczając składkę ubezpieczenia OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę indywidualne czynniki, np. markę samochodu i doświadczenie kierowcy. Kalkulację sporządza się zarówno wówczas, gdy klient chce zakupić standardowe ubezpieczenie OC na 12 miesięcy, jak i wtedy, gdy jest zainteresowany ubezpieczeniem na 30 dni lub 3 miesiące. Inaczej mówiąc, klient poznaje cenę po wprowadzeniu parametrów wymaganych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Na wydatek jakiego rzędu należy się przygotować, kupując krótkoterminowe ubezpieczenie OC? Zwykle to 70-150 zł. Przykładowo Link4 na swojej stronie internetowej podaje, że koszt ubezpieczenia samochodu na 30 dni wynosi:

 • 75 zł dla samochodów osobowych,
 • 100 zł dla samochodów dostawczych.

Indywidualne oferty ubezpieczyciel ten przygotowuje dla właścicieli pojazdów z kierownicą po prawej stronie i zarejestrowanych czasowo.

Ubezpieczenie OC na pół roku, czyli OC na raty

W katalogu ubezpieczeń krótkoterminowych nie została wymieniona polisa na pół roku. Jednak ustawodawca nie wyznacza też maksymalnego okresu obowiązywania umowy krótkoterminowej. Przykładowo, właściciele pojazdów wolnobieżnych mogą wykupić polisę na czas nie krótszy niż 3 miesiące, czyli teoretycznie, ich OC może obejmować pół roku. Wciąż jednak mówimy o polisach, które są dostępne tylko dla wymienionych w ustawie posiadaczy pojazdów. Co z pozostałymi?

Właściciel samochodu, który nie ma możliwości skorzystania z OC krótkoterminowego, może zawrzeć umowę na cały rok, ale wybrać płatność w ratach. Możliwość rozłożenia składki na dwie raty jest dostępna m.in. w mtu24.pl, Benefia, Wiener i Uniqa. Warto przy tym dodać, że niektórzy ubezpieczyciele (wspomniane mtu24.pl i Benefia) obok dwóch rat proponują także cztery raty.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Dopuszczalna ilość rat

Accredited Europe0
Allianz2
Balcia Insurance0
Benefia2 lub 4
Beesafe2
Ergo Hestia2
Euroins2
Generali2
HDI2 lub 4
mtu242
Link42 lub 4
Proama2
Trasti0
TUZ Ubezpieczenia2
Uniqa2 lub 4
Warta2 lub 4
Wefox2
Wiener2
You Can Drive2

Chociaż rozbicie płatności na dwie raty wiąże się z opłaceniem wyższej składki, to takie rozwiązanie może być bardzo korzystne dla właściciela samochodu, który zamierza wkrótce go sprzedać.

Komu opłaca się płacić za ubezpieczenie OC w ratach?

Jeżeli kupujesz polisę OC dla samochodu, który w najbliższych tygodniach czy miesiącach masz zamiar wystawić na sprzedaż, to opłaca Ci się wybrać opcję płatności w dwóch ratach. Dlaczego? Zasada jest następująca – przy sprzedaży pojazdu polisa OC przechodzi na nabywcę. Płacąc za ubezpieczenie OC z góry na cały rok, faktycznie mógłbyś przepłacić. Mówić wprost – zakładając, że samochód sprzeda się w ciągu kilku tygodni, „sprezentowałbyś” ubezpieczenie OC kolejnemu właścicielowi pojazdu.

Wybierając płatność za ubezpieczenie OC w ratach, płacąc jedną ratę i sprzedając samochód przed terminem kolejnej płatności, masz szansę kupić polisę jedynie na 6 miesięcy. Zobacz też gdzie kupić najtańsze OC w kilka chwil.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gumiś
4 lat temu

Sprowadzam samochody z zagranicy i często kupuje polisę na pól roku, w tym czasie ogarniam papiery i sprzdaje fure

Juchas
4 lat temu
Reply to  gumiś

A kojarzysz czy wszyskie towarzystwa ubezpieczeniowe mają taką opcje?

gumiś
4 lat temu
Reply to  Juchas

Gumiś nie mam pewności ale chyba nie. Najlepiej ogarnij sobie to w porównywarce.

mgffds
4 lat temu
Reply to  gumiś

A po co komu takie coś. ubezpieczenie kupuje sie na rok i z glowy

Kogelmgel
4 lat temu

A czy ktoś wie jak z naliczaniem zniżek przy takim ubezpieczeniu na 1/2 roku?

torreadoR
4 lat temu

Szwagier ma taki mały komis i kupuje na ubezpieczenie. Samochodem i tak nie jeździ na codzień a autka zazwyczaj sprzedjaka sie prez kilka tygodni

totoloto
4 lat temu

Dla mnie to dziwne takie ubezpieczenie na 6 miechów. Nie wszystkie ubezpieczalnie to maja i jak tu naliczyć zniżki

Denys
4 lat temu

A jak tam sobie bardzo chwalę takie rozwiazanie. zamiast brac oc na rok i rozbijac na raty to kupuje raz na pol roku i zmieniam na korzystniejsza oberte. moze i oferta jest mniejsza ale ja wychodze na tym duzo lepiej niz jak bralem na rok 🙂

walerian
3 lat temu

co to za siema nie mozna ubezpieczyc auta na pol roku

Janina
3 lat temu
Reply to  walerian

ehhh gdyby sie nie dało to po co byłby powyższy artykuł pod którym piszesz komentarz. Może najpierw przeczytaj a potem się wypowiadaj?

Denis irwing
3 lat temu

Cześć, mam pytanie do zorietnowanych. Mam auto ktore niebawem bede złomował niby jeszcze jezdzi przegląd konczy mi sie za 7 miechów a ubezpieczenie za miesiac to chyba dobry pomysl ubezpieczyc auto na poł roku? Po co płacić za rok z gory skoro i tak auto do kasacji

mirach
3 lat temu
Reply to  Denis irwing

Hej równie dobrze możesz kupić ubezpieczenie na rok a po zezłomowaniu samochodu przekazujesz papiery do ubezpieczalni i oddają Ci nadpłacone składki. Więc tak korzyść jest taka, że oferta TU na 12 miesięcy jest bogatsza więc coś możesz ugrać na ubezpieczeniu ale za to trzeba będzie załatwiać formalności więc oba wyjścia są ok

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny