Z jakiegoś powodu sprzedałeś samochód. Po kilku latach zaczęło Ci go brakować więc kupiłeś auto i oczywiście je ubezpieczyłeś. Niestety towarzystwo uznało, że nie posiadasz żadnych zniżek i naliczyło wysoką składkę, traktując Cię jak niedoświadczonego kierowcę. Czy ubezpieczyciel miał do tego prawo?

Sposób naliczania zniżek nie jest w żaden sposób unormowany prawnie, a co za tym idzie każde towarzystwo ma prawo mieć własny system ich przyznawania i odbierania. Aby po przerwie w ubezpieczeniu auta kupić jak najtańszą polisę, warto wybrać towarzystwo, które podchodzi do kwestii zniżek dość liberalnie. Ale czy pełne zniżki to gwarancja najniższej OC?

baner-tanie-oc2

Po ilu latach przerwy ubezpieczyciel odbierze zniżki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają cenę polisy OC w oparciu o ryzyko powstania szkody. Jest ono związane zarówno z ubezpieczanym pojazdem, jak i jego właścicielem. Niestety przerwa w użytkowaniu auta może negatywnie wpływać m.in. na umiejętność prowadzenia samochodu, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku. Im przerwa ta jest dłuższa, tym ryzyko większe. Nie wszyscy ubezpieczyciele podchodzą jednak do tego tematu w taki sam sposób. Dla jednych 2 lata przerwy w jeździe to wystarczający powód do odebrania wszystkich zgromadzonych dotychczas zniżek. W innych nawet 5 lat nie przekreśla bezszkodowej historii kierowcy.

 

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe


Po jakim czasie klient traci wszystkie zniżki?
AXA Direct 2 lata
Link4 6 lat
MTU 4 lata
Proama 5 lat
Gothaer 2 lata
Gefion Insurance 6 lat
UNIQA 3 lata

 

Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele odbierają wszystkie zniżki po przekroczeniu określonego czasu. Jeśli więc towarzystwo nie uznaje zniżek po np. 2 latach, to klient który kupi polisę po 23 miesiącach przerwy będzie miał uwzględnione dotychczas wypracowane zniżki lub ich część.

Ile dodatkowo zapłaci kierowca po przerwie?

To o ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC po przerwie, zależy głównie od wybranego towarzystwa. Niektórzy ubezpieczyciele nawet jeśli wszystkie zniżki odbierają dopiero po np. 5 latach, to z każdym rokiem przerwy cena OC i tak wzrasta o określony procent. Sprawdźmy więc, jak kształtują się ceny w kilku towarzystwach dla tego samego kierowcy, po uwzględnieniu 60% zniżki oraz po 2-letniej przerwie w jeździe.

Kierowca:  Mężczyzna, 40 lat, Kraków, prawo jazdy od 20 lat.

Samochód: Volkswagen Polo z 2006 r. poj. silnika 1,8.

  • AXA Direct – cena ubezpieczenia OC to 652 zł. towarzystwo po dwóch latach odbiera wszystkie wypracowane wcześniej zniżki, a cena OC wzrasta do 964 zł.
  • AVIVA – Cena OC to 861 zł. Po dwóch latach przerwy towarzystwo podnosi składkę do 928 zł.
  • Benefia – Cena OC to 764 zł. Po dwuletniej przerwie 853 zł.

 

Co ciekawe, zniżki nie zawsze przekładają się na najniższą cenę polisy. Np. towarzystwo Link4 w ogóle nie odbierze zniżek kierowcy, jeśli przerwa wynosi mniej niż 6 lat. Jednak cena zaproponowana naszemu kierowcy to 858 zł przy zachowaniu pełnych zniżek, czyli i tak wyższa niż np. w Benefii po częściowej ich utracie.

Czy warto sugerować się tylko zniżkami?

Oczywiście zniżki za bezszkodową jazdę mają wpływ na cenę ubezpieczenia, ale jest to tylko jeden z wielu czynników. Towarzystwa biorą również pod uwagę wiek, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny właściciela pojazdu. Może się okazać, że tak jak w powyższym przykładzie, któreś z danych dotyczących Ciebie lub Twojego samochodu będą na tyle premiowane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe, że nawet przy 40-procentowych zniżkach zaproponuje Ci cenę korzystniejszą niż inny ubezpieczyciel przy zniżkach pełnych. Najważniejsze przy wyborze taniego OC jest więc sprawdzenie ofert różnych firm. Dzięki porównaniu wielu propozycji masz możliwość znaleźć tę najbardziej atrakcyjną. Wykonaj już teraz kalkulację składki w naszym kalkulatorze!

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny