jak sprawdzic VIN

Zakup używanego samochodu to cała lista punktów, które należy zweryfikować, aby cieszyć się nowym nabytkiem bez obaw o jego historię czy stan techniczny. Poza sprawdzeniem wiarygodności informacji i dokumentów udostępnionych przez sprzedającego, równie istotne jest sprawdzenie VIN. To numer identyfikacyjny pojazdu, który dostarcza wielu istotnych danych o konkretnym pojeździe. Jak sprawdzić auto po VIN-ie i gdzie można go znaleźć? Podpowiadamy właścicielom poszczególnych marek!

Czym jest VIN?

Skrót VIN, z języka angielskiego Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu, który pełni funkcję swoistego peselu samochodu. Nie jest to przypadkowy ciąg znaków, ale każdy z 17 elementów ma swoje konkretne znaczenie, które można łatwo rozszyfrować. Europejski numer VIN składa się z następujących sekcji:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – pierwsze trzy znaki informujące o regionie i nazwie producenta pojazdu,
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – znaki od 4 do 9 wskazujące na typ pojazdu,
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – znaki od 10 do 17, które są wyznaczane dla każdego pojazdu indywidualnie.

co-oznacza-VIN

Numer VIN jest niepowtarzalny i przypisywany do każdego pojazdu użytkowanego na drodze. Dzięki temu pojazd można później łatwo zidentyfikować. Można znaleźć go w kilku miejscach – zarówno we wnętrzu samochodu czy motocykla, jak i w dokumentach pojazdu (dowodzie rejestracyjnym).

Jeśli chodzi o tabliczkę znamionową z numerem VIN, można odszukać ją w różnych miejscach pojazdu w zależności od jego marki. Przykładowe lokalizacje to:

  • wzmocnienie czołowe,
  • wzmocnienie boczne prawe,
  • przegroda czołowa,
  • podłoga przed lub obok fotela pasażera,
  • słupek środkowy prawy,
  • podłoga bagażnika,
  • podłoga pod tylnym siedziskiem,
  • obudowa deski rozdzielczej z lewej strony.

Sprawdzenie VIN za darmo to żaden problem. Jeśli natomiast w trakcie oględzin ciężko Ci znaleźć numer VIN w miejscu, w którym powinien widnieć, jest to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Może się okazać, że sprzedawca pojazdu nie mówi Ci wszystkiego, a samochód pochodzi np. z kradzieży.

Po co sprawdzać numer VIN?

Jeśli chodzi o nr VIN, sprawdzenie go bezpłatnie w specjalnej bazie to obok skrupulatnej kontroli technicznej pierwszy krok do odpowiedzialnego i bezpiecznego zakupu używanego pojazdu. Gdy zdecydujesz się na darmowe sprawdzenie VIN, być może unikniesz kupna auta:

  • pochodzącego z kradzieży,
  • po wypadku,
  • w złym stanie technicznym.

Te aspekty, nieujawnione przy zakupie, mogą w istotny sposób wpłynąć na późniejszą awaryjność pojazdu. Jeżeli numer VIN jest nieczytelny lub go brakuje i nie jest to działanie rdzy, możesz podejrzewać, że właściciel usunął go celowo, chcąc ukryć informacje o przeszłości samochodu. W takiej sytuacji czasem lepiej zrezygnować z transakcji.

Z informacji zakodowanych w numerze VIN korzysta się również wtedy, gdy trzeba wymienić konkretną część pojazdu, jak np. nadwodzie, drzwi czy szyba. Unikalny ciąg cyfr i liter pomaga dobrać odpowiedni produkt kompatybilny z samochodem.

Na podstawie numeru VIN uzyskasz raport zawierający podstawowe dane techniczne pojazdu, ale także informacje o jego historii, np.:

  • roku produkcji pojazdu,
  • polisie ubezpieczeniowej – czy została wykupiona,
  • badaniu technicznym – czy jest aktualne,
  • zarejestrowanym stanie licznika.

Sprzedaż pojazdu z kradzieży

Jeśli nieświadomie kupisz kradziony samochód, narazisz się na poważne konsekwencje. Choćby z tego powodu darmowe sprawdzenie VIN się opłaca. Gdy o statusie nowo nabytego auta dowiesz się dopiero przy jego rejestracji w wydziale komunikacji, znajdziesz się w centrum zainteresowania wymiaru sprawiedliwości. Pojazd zostanie zwrócony do pierwotnego właściciela, a policja rozpocznie poszukiwania złodzieja, w które na pewno zostaniesz zaangażowany. Możesz tego uniknąć, jeżeli zdecydujesz się na sprawdzenie VIN za darmo.

Cofnięty licznik

To jeden z najważniejszych powodów, dla których w ogóle powstała baza CEPiK. Proceder związany z fałszowaniem faktycznego stanu licznika pojazdu był swego czasu tak nagminny, że dodatkowo zobowiązano stacje diagnostyczne do rejestrowania przebiegu podczas przeglądu. Dzięki temu każdy nabywca auta z rynku wtórnego może uzyskać wiarygodne informacje na jego temat.

Cofnięcia liczników wciąż się co prawda zdarzają, jednak jest ich znacznie mniej, ponieważ o wiele trudniej to zamaskować.

Wada fizyczna pojazdu

Nieuczciwi sprzedawcy czy kupujący się zdarzali i wciąż będą się zdarzać na wtórnym rynku pojazdów. Co więcej, metody wyłudzania pieniędzy czy oszukiwania stają się coraz bardziej wyrafinowane. Jak głosi art. 556 Kodeksu cywilnego:

Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Wada fizyczna to niezgodność przedmiotu sprzedaży z umową, czyli przedmiot sprzedaży:

  • nie ma właściwości, które powinien mieć,
  • nie ma właściwości, o istnieniu których sprzedawca zapewnił kupującego,
  • nie nadaje się do celu, o którym poinformował kupujący,
  • został wydany w stanie niezupełnym.

Jeżeli zostaniesz oszukany przy zakupie auta, możesz próbować dochodzić sprawiedliwości u sprzedawcy lub na drodze sądowej. Najczęściej jednak trudno jest w takiej sytuacji wyegzekwować swoje prawa.

Jak możemy sprawdzić VIN za darmo?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić numer VIN za darmo? Do dyspozycji masz m.in. ogólnodostępną bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz jej zagraniczne odpowiedniki. To rozwiązanie dla tych, którzy przy okazji zakupu samochodu chcą zweryfikować jego stan, ale bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy wejść na stronę pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl.

Aby uzyskać raport, należy wprowadzić:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Znajdują się tutaj dane dotyczące przebiegów pojazdów (jeśli chodzi o polskie przeglądy dane są zbierane od 2014 roku), ale także informację o tym, czy samochód ma ważne OC lub ilu miał właścicieli. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa).

Zobacz także: Kod lakieru po VIN – Poradnik

W bazie CEPiK coraz częściej dostępne są również dane o ewentualnej wypadkowości lub wycofaniu z ruchu pojazdu wystawionego na sprzedaż. Dane o szkodach są rejestrowane w bazie od 1 marca 2020 roku. Inne bezpłatne bazy danych o pojazdach to np. autobaza.pl lub vin-info.pl.

Płatne dekodery VIN – przegląd dostępnych produktów

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu większej ilości informacji na temat interesującego Cię pojazdu, a nawet jego zdjęć, możesz skorzystasz także ze stron, na których wygenerujesz szczegółowy raport VIN odpłatnie. Już w ciągu kilku minut od wykonania przelewu bankowego na określoną kwotę uzyskasz mailową informację o gotowym poszerzonym raporcie do pobrania. Jak sprawdzić auto po VIN-ie na płatnej stronie? Oto kilka najpopularniejszych dekoderów, z których warto skorzystać. Cena raportu zależy od liczby udostępnianych informacji i konkretnego serwisu.

AutoDNA

To jedna z najpopularniejszych stron do weryfikacji historii pojazdu. Jeszcze przed kupnem raportu klient uzyskuje m.in. informacje o tym, ile zdjęć pojazdu otrzyma, ile wpisów o historii licznika czy ile bez skradzionych pojazdów przeszukano w przypadku konkretnego modelu.

W dekoderze autoDNA możesz weryfikować pojazdy nie tylko z Europy, ale także z USA. Poza podstawowymi informacjami o aucie, uzyskasz również dane o:

  • wyposażeniu,
  • historii pojazdu (odczyty przebiegu, wypadki, właściciele)
  • zdarzeniach serwisowych/usterki
  • dzienniku sprawdzeń
  • archiwalnych zdjęciach pojazdu.

Serwis korzysta z informacji generowanych przez wiarygodne źródła polskie i zagraniczne, jakdealerzy, warsztaty, stacje kontroli pojazdów, instytucje finansowe, administracja państwowa, ewidencje pojazdów skradzionych, policja czy stacje demontażu.

CarVertical

W raportach w tym serwisie można uzyskać informację o kradzieżach, liczbie właścicieli pojazdu, zamaskowanych uszkodzeniach czy zdjęciach auta. W tym przypadku raporty dotyczące pojazdów starszych niż 10 lat mogą być jednak ograniczone i koncentrujące się na podstawowych danych, jak wyposażenie czy standardowe usterki. Co ważne, dekoder CarVertical korzysta z nowej technologii blockckchain, która przeciwdziała manipulacji raportów.

VinInspect

Jeśli chodzi o nr VIN, sprawdzenie go w dekoderze VinInspect to jeden z najpopularniejszych sposobów na weryfikacje auta. Baza działa od 2015 roku i zachęca do skorzystania przystępną ceną raportu i jego dokładnością. Z narzędzia chętnie korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i dealerzy samochodowi.

Warto zaznaczyć, że dekoder gromadzi dane pochodzące z aukcji pojazdów uszkodzonych, firm holowniczych, złomowisk i firm ubezpieczeniowych.

Carfax

Jak sprawdzić auto po VIN-ie skrupulatnie i bezbłędnie? Warto zajrzeć do bazy Carfax, która gromadzi dane z niemal 100 000 źródeł. Na początku serwis pozwalał na sprawdzanie pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie jednak udostępnia informacje o autach również z każdego państwa w Europie.

Zobacz także: Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Historię i stan techniczny pojazdów z kraju oraz sprowadzanych zza granicy można sprawdzić także w:

  • Autobaza,
  • AutoRaport,
  • Automo,
  • VinAudit,
  • AutoCheck,
  • EpicVin,
  • ClearVin.

Niektóre z dekoderów dostępne są wyłącznie w języku angielskim.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

Jeżeli interesuje Cię weryfikacja nr VIN, sprawdzenie go będzie zależeć od marki lub modelu pojazdu. To także determinuje lokalizację, w której znajdziesz numer. Sam ciąg cyfr i liter będzie uzależniony od producenta auta – w końcu trzy pierwsze znaki wskazują na nazwę i kraj jego pochodzenia. Zobacz, jak sprawdzić auto po VIN-ie w przypadku konkretnych, najpopularniejszych marek.

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie

  1. Numer VIN jest unikatowy i indywidualnie przypisywany do każdego pojazdu.
  2. VIN składa się z 17 znaków (liter i cyfr) podzielonych na kilka sekcji definiujących markę i model pojazdu, rodzaj silnika, wyposażenie, rok produkcji, kod fabryki czy indywidualny znak każdego egzemplarza.
  3. Tabliczka znamionowa z numerem VIN może znajdować się w różnych miejscach samochodu (lokalizacja często zależy od konkretnej marki). Zwykle jest to kilka miejsc, a umieszczone w nich numery warto ze sobą porównać – powinny być identyczne! Można ich szukać wytłoczonych np. na podłodze pojazdu, przegrodzie czołowej, podłodze bagażnika, obudowie deski rozdzielczej itp.
  4. Przed zakupem używanego pojazdu możesz sprawdzić go po numerze VIN bezpłatnie np. w rządowej bazie CEPiK. Jeśli jednak chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat auta, do dyspozycji masz szereg płatnych dekoderów dla pojazdów zarówno z Europy, jak i zagranicy.

FAQ

  1. Ile kosztuje raport VIN w płatnych bazach?

    Cena zależy od konkretnego dekodera, a także zakresu zamawianego raportu. Podstawowe informacje można uzyskać już od 20 zł, natomiast raport poszerzony może kosztować nawet 100 czy 200 zł. Cena będzie inna dla aut zarejestrowanych w kraju, a inna dla pojazdów importowanych z zagranicy.

  2. Czy istnieje bezpłatny dekoder VIN dla aut sprowadzanych z USA?

    Nie ma takiej darmowej bazy, jednak importując auto ze Stanów, warto skorzystać z płatnego dekodera. Serwisy takie jak np. ClearVIN współpracują z zaufanymi źródłami, jak NMVTIS oraz Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Możesz mieć zatem pewność sprawdzonych informacji.

  3. Czy sprawdzenie numeru VIN za darmo pomoże w zakupie części samochodowych?

    Tak – dzięki numerze VIN dobierzesz odpowiedni element wyposażenia pojazdu bez konieczności podawania roku produkcji samochodu czy pojemności jego silnika.

  4. Czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym pojazdu może się różnić od tego na tabliczce znamionowej w pojeździe?

    Nie! Różnice tego typu oznaczają, że pojazd może pochodzić z kradzieży lub mogą się z nim wiązać inne problemy. Numer VIN zamieszczony w dowodzie rejestracyjnym i w pojeździe musi być identyczny. Jeśli jest inaczej – dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z zakupu tego modelu auta.

[Głosów: 1 Średnia: 5]