W 2019 roku właściciele samochodów płacili średnio za polisę OC 689 zł. To o 7% mniej niż w 2028 roku, kiedy średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 741 zł.

Nowe ceny OC. Ile płacimy za obowiązkowe ubezpieczenie? – Warto wiedzieć

  1. W 2019 r. średnia cena OC wyniosła 689 zł.
  2. W 2019 r. średnio najmniej za OC płacili kierowcy w wieku 57 lat (561 zł).
  3. W 2019 r. średnio najwięcej za OC płacili kierowcy w wieku 19 lat (1965 zł).
  4. W 2019 r. średnia cena OC spadła poniżej 700 zł w porównaniu do 2018 roku.

 

Ostatnie dwa lata dla kierowców opłacających obowiązkową składkę OC były łaskawsze niż lata wcześniejsze. Stabilizacja cen na rynku OC spowodowała, że zakup polisy nie jest już tak kosztowny jak jeszcze kilka lat temu. Czego należy spodziewać się w najbliższym czasie?

Ile kosztowało OC w latach 2017-2019?

Średnia cena OC w 2017 roku wyniosła 779 zł. I choć była wyższa od średniej składki z roku 2016, to dynamika podwyżek była już zdecydowanie mniejsza. Oczywiście wówczas nie można było mówić o pełnej stabilizacji, a kierowcy wciąż musieli liczyć się ze sporym wydatkiem na obowiązkowe ubezpieczenie.

W 2018 roku ceny OC były stabilne – średnio za obowiązkowe ubezpieczenie trzeba było zapłacić 741 zł. W porównaniu z rokiem 2017 roku odnotowano zatem spory spadek cen. Na tę sytuację składało się kilka czynników, m.in.: duża konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, która wymuszała przygotowanie atrakcyjnej oferty i stabilna wysokość wypłacanych odszkodowań. W 2019 roku doszło do kolejnych obniżek i średnia cena ubezpieczenia OC spadła poniżej 700 zł, wynosząc ostatecznie 689 zł.

Ceny OC 2015-2019

Młodzi mają najgorzej

Brak doświadczenia, zniżek za bezszkodową jazdę i do tego statystyki policyjne, które wskazują, że najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy – przez te czynniki ubezpieczyciele podchodzą nieufnie do tej grupy klientów. Wyraża się to głównie poprzez wysokie składki ubezpieczeń. W 2019 roku średnio najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy w wieku 19 lat (1965 zł).

Cena OC a wiek kierowcy

Mimo, że kierowcy do 25. roku płacą najwięcej za polisy OC, to mają oni sporo możliwości, aby obniżyć wysokość składki. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, sprawdź też pozostałe sposoby – tutaj dowiesz się, jak kupić niedrogie OC dla młodych kierowców.

Doświadczony kierowca zapłaci mniej

Na najatrakcyjniejsze stawki za ubezpieczenie OC mogą liczyć doświadczeni kierowcy. Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego kierowca powyżej 55. roku życia o ustabilizowanej sytuacji życiowej, który ma prawo jazdy od kilku czy kilkunastu lat zalicza się do grupy klientów o najmniejszym ryzyku uczestnictwa w kolizji lub wypadku drogowym. W 2019 roku średnio najmniej za polisę OC płacili właściciele aut w wieku 57 lat (561 zł).

Doświadczeni kierowcy mają też w ręku silny atut, jakim są zniżki za bezszkodową jazdę. To właśnie zniżki pozwalają zaoszczędzić całkiem spore kwoty przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W którym województwie było i jest najdrożej?

Nie tylko doświadczenie kierowcy ma wpływ na cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie. Niektóre czynniki są od niego niezależne. Świetnym przykładem jest region, w którym on zamieszkuje. Towarzystwa wyliczając składkę OC, biorą pod uwagę gęstość zaludnienia danej lokalizacji, liczbę zarejestrowanych w niej aut, a także statystyki wypadków. To powoduje, że mieszkańcy dużych miast muszą liczyć się z wyższymi cenami.

W 2019 roku średnio najwięcej za OC płacili kierowcy z województwa pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Z kolei najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu musieli przeznaczyć mieszkańcy podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Ceny OC - 2019

Krótka historia podwyżek i spadków cen

W 2016 roku ceny ubezpieczenia OC poszły ostro w górę. Podwyżki dotyczyły wszystkich kierowców, w każdej części Polski. Kierowcy zarzucali ubezpieczycielom chęć wzbogacenia się na przeciętnym Kowalskim. W rzeczywistości Polacy płacili jedne z najniższych składek w Europie, a towarzystwa często musiały dopłacać do likwidacji szkód. W 2017 roku ceny polis nadal rosły, ale już nie tak dynamicznie.

Ostatni kwartał 2018 roku przyniósł pierwszą od dwóch lat obniżkę cen OC, która utrzymała się także w I kwartale bieżącego roku. Czy kierowcy mogą spodziewać się dalszych obniżek lub chociaż stabilizacji cen? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak by nie przepłacać za ubezpieczenie komunikacyjne nawet w dobie obniżek, zawsze warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych i porównać oferty różnych towarzystw. To jeden z najprostszych sposobów zorientowania się w cenach proponowanych przez ubezpieczycieli.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marek
4 lat temu

Różnica ponad 1000tys na przedziale wieku do 25 r.ż. jest śmieszna. Czy faktycznie musimy aż tyle płacić? Przecież to często jest 1/3 lub 25% wartości zakupionego auta… po 3 opłatach za ubezpieczenie takie auto mi się „zamortyzuje”… Nie ma ubezpieczycieli, którzy w ludzki sposób podchodzą do młodych kierowców dając im szansę ubezpieczenia auta bez kombinowania?

szop
4 lat temu

@Marek młodzi mają ciężki start z samochodami. Najprostszym sposobem jest kombinowanie i ubezpieczenie albo tylko na rodzica ( najtańsza opcja) albo na współwlaściciela – trochę mniej korzystnie cenowo ale za to zniżki naliczają się młodej osobie.

marek
4 lat temu
Reply to  szop

Wiesz ubezpieczenia na spółkę już przerabiałem i to wychodzi równie kiepsko co ubezpieczenie tylko na siebie. Niestety. Ja chyba przerejestruję auto na ojca i na niego tez bedzie ubezpieczenie samochodu.

zuzol
4 lat temu
Reply to  marek

Tylko czy w takim przypadku jak już będzie stłuczka to czy czasem zniżki rodzicom nie poleca ?

Ala
4 lat temu
Reply to  zuzol

@zuzol oczywiście, że rodzicom polecą zniżki. W końcu to oni są wpisani na polisie. Chyba, że istnieje jakaś forma ochrony zniżek rodziców przez tym co dzieci uszkodzą?

zuzol
4 lat temu
Reply to  Ala

No właśnie żadnej ochrony nie ma przed wypadkiem ? Szkoda jednak jakby rodzice stracili zniżki przez kogoś ;/

jonas
4 lat temu
Reply to  zuzol

@Ala można dokupić ochronę zniżek u zabezpieczyć się.
@zuzol problem w tym, że jak ubezpieczyciel się dopatrzy, że jeżdzi młoda osoba samiast tej zadeklarowanej w polisie mogą żądać rekalkulacji ubezpieczenia. Będziesz musiała dopłacić np 1000 zł ( tak jakbyś ty normalnie ubezpieczyła samochód). Sa firmy które mają to zawarte w umowie, że nie może jezdzić osoba poniżej np 25 roku.

marek
4 lat temu
Reply to  zuzol

Jak ci szkoda zniżek rodziców to zarejestruj sobie auto na siebie, wykup ubezpieczenie na siebie i problem sam się rozwiąże. Można kombinować z tymi ochronami zniżek też ale to dodatkowe koszta.

szop
4 lat temu
Reply to  zuzol

@ala można dokupić ochronę zniżek 🙂
@zuzol jest problem bo czasami ubezpieczyciel zawiera w umowie informacje o deklarownaym kierowcy i MY deklaroujemy kto jeżdzi samochodem. Czasami jest informacja że nie może to być młody kierowca bo przeliczą polise od nowa.

dorba
4 lat temu
Reply to  szop

@szop ale czy to ma sens? I nie jest przypadkiem za drogie?
@szop hah, ciężka sprawa. Lepiej chyba ubezpieczyć samochód na siebie u kogoś, kto nie chce za to miliona monet ;P

kaja95
4 lat temu
Reply to  dorba

@dorba w ogóle kombinowanie nie ma sensu. Chcecie namawiać rodziców, żeby zapłacili za ubezpieczenie swoich zniżek, bo nie chcecie wziąć ubezpieczenia SWOJEGO samochodu na siebie?
@dorba ja ubezpieczyłam samochód w YCD. Cena jest przystępna, a ja jestem zadowolona i na nikim nie pasożytuję.

dorba
4 lat temu
Reply to  kaja95

@kaja95 coś w tym jest… Jesteśmy dorośli w końcu, czas wziąć sprawy w swoje ręce 😀 @kaja95 YCD? Dużo taniej ci wyszło?

Kamis
4 lat temu

@marek oczywiście, że są. Wiadomo, młody kierowca będzie musiał zapłacić więcej, ale niektórzy ubezpieczyciele patrzą trochę przychylniej. @szop a nie łatwiej przejrzeć dokładnie wszystkie oferty i znaleźć coś w przystępnej cenie?

marek
4 lat temu
Reply to  Kamis

O jakich konkretnie firmach mówisz? Sam korzystasz z takich ofert?

zuzol
4 lat temu
Reply to  Kamis

Tylko czego używać do wynajdowania ciekawych propozycji ? Raczej porównywarki są sponsorowane

Ala
4 lat temu
Reply to  zuzol

@zuzol wydaje mi się, że porównywarki mogą być pomocne, ale w zakresie weryfikacji, co jaka firma oferuje, natomiast hierarchię musimy już sami sobie ustalić. Bo nie dla każdego dany aspekt będzie najważniejszy, więc trzeba na ranking i podium przymknąć trochę oko 😉

zuzol
4 lat temu
Reply to  Ala

Być może w taki sposób mogą być rzeczywiście pomocne. To zabieram się za szukanie, może akurat jakąś ciekawą ofertę dla młodych kierowców wynajdę 😉

szop
4 lat temu
Reply to  zuzol

słyszałem, że w ycd mają ciekawą oferte dla młodych

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny