nowe ceny oc
23 stycznia 2018 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:68    Średnia:4.5/5]

Między 2015 a 2016 rokiem średnie ceny ubezpieczenia OC wzrosły aż o 45 proc. Po kolejnym roku sytuacja była nieco lepsza, a podwyżki osiągnęły poziom 24 proc. Dopiero 2017 rok przyniósł niewielką stabilizację. Co czeka nas w najbliższym czasie?

Ostatnie dwa lata nie były łaskawe dla kierowców, opłacających obowiązkową składkę OC. Musieli się oni zmierzyć z nowymi cenami, dużo wyższymi od dotychczasowych. Czy stabilizacja na rynku OC jest w najbliższym czasie możliwa?

Ile kosztowało OC w 2017 roku?

Średnia cena OC w ubiegłym roku wyniosła 779 zł. I choć była wyższa od średniej składki z roku 2016, to dynamika podwyżek była już zdecydowanie mniejsza. Oczywiście nie można mówić o pełnej stabilizacji, a kierowcy wciąż muszą liczyć się ze sporym wydatkiem na obowiązkowe ubezpieczenie. Warto jednak pamiętać, że nie dla wszystkich podwyżki są równie dotkliwe. Niektórzy kierowcy są w zdecydowanie gorszej sytuacji od pozostałych…

 

Młodzi mają najgorzej

Brak doświadczenia i zniżek za bezszkodową jazdę, do tego statystyki policyjne, przedstawiające najwyższy wskaźnik wypadków powodowanych przez młodych kierowców, nie sprzyjają tej grupie. Mimo, że właściciele pojazdów do 25 roku życia odnotowali dla siebie najmniejsze podwyżki w poprzednim roku, to i tak za OC płacili najwięcej – aż 1975 zł, sprawdź jak kupić niedrogie OC dla młodych kierowców. Największym zaufaniem ubezpieczycieli cieszyli się kierowcy powyżej 55 lat. OC kosztowało ich średnio 666 zł.

Przeczytaj także:
Podatek od kupna samochodu
Jak wypowiedzieć umowę

W którym województwie było najdrożej?

Nie tylko doświadczenie kierowcy ma wpływ na cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie. Niektóre czynniki są od niego niezależne, np. region, który zamieszkuje. Towarzystwa wyliczając składkę OC, biorą pod uwagę gęstość zaludnienia danego miejsca, liczbę zarejestrowanych w nim aut, a także statystyki wypadków. Najdroższym województwem pod względem ceny OC okazało się w 2017 r. woj. dolnośląskie (885 zł). Niewiele mniej płacili mieszkańcy pomorskiego i mazowieckiego – odpowiednio 880 zł i 868 zł. Trzema najtańszymi województwami były natomiast podkarpackie (664 zł), opolskie (668 zł) oraz świętokrzyskie (680 zł).

Krótka historia podwyżek

W 2016 roku ceny ubezpieczenia OC poszły ostro w górę. Podwyżki dotyczyły wszystkich kierowców, w każdej części Polski. Kierowcy zarzucali ubezpieczycielom chciwość i chęć wzbogacenia się na przeciętnym Kowalskim. W rzeczywistości Polacy płacili jedne z najniższych składek w Europie, a towarzystwa często musiały dopłacać do likwidacji szkód. W 2017 roku ceny polis nadal rosły, ale już nie tak dynamicznie.

Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł pierwszą od dwóch lat obniżkę cen OC. Czy taka sytuacja się utrzyma? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak by nie przepłacać za ubezpieczenie komunikacyjne nawet w dobie podwyżek, zawsze warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych i porównać oferty różnych towarzystw.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00