Przegapiłeś termin wygaśnięcia umowy OC? A może miałeś kolizję lub wypadek i obawiasz się, że Twoja polisa jest nieaktualna? Podpowiadamy, czy jest możliwość wykupienia ubezpieczenia OC z datą wsteczną. 

Obowiązek zakupu polisy OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, każdy kierowca musi zakupić ubezpieczenie OC dla posiadanych pojazdów, niezależnie od tego, czy je użytkuje, czy też są one tylko garażowane. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z wysoką karą.

Czy można kupić OC z datą wsteczną?

Jeżeli zorientowałeś się, że nie posiadasz aktualnego ubezpieczenia OC i zastanawiasz się, czy możesz zakupić polisę z datą wcześniejszą, to odpowiedź jest negatywna. Żaden z działających na rynku ubezpieczycieli nie sprzeda klientowi ubezpieczenia OC z datą wsteczną. Powód jest prozaiczny – gdyby istniała możliwość zakupienia polisy OC z datą wsteczną, to szczególnie zainteresowani nią byliby ci kierowcy, którzy spowodowali kolizję lub wypadek.

Dotychczas polisę OC kupowałeś u agenta i sądzisz, że to właśnie on podpisze z Tobą umowę z datą o kilka dni do tyłu? To również mało prawdopodobne – żaden agent nie będzie narażał się pracodawcy. Co więcej, w dobie nowoczesnej technologii i przekazywania skanów podpisanych umów drogą elektroniczną, ubezpieczyciel szybko odkryje nieuczciwość agenta. W praktyce, zakupienie polisy OC z datą wsteczną po prostu nie jest możliwe.

Kiedy polisa OC przedłuży się automatycznie?

Zupełnie inaczej będzie jednak wyglądać sytuacja, w której tylko zapomnisz przedłużyć we właściwym czasie całoroczną umowę OC. Wówczas z pomocą przychodzą aktualne przepisy. Wspomniana wyżej ustawa nakłada na towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązek wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres nie później niż na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który polisa została przez klienta wykupiona. Oznacza to, że zostaniesz poinformowany przez towarzystwo, że Twoje ubezpieczenie się kończy. Jeżeli (z różnych przyczyn) nie wypowiesz umowy, zostanie ona automatycznie przedłużona.

Powyższa konstrukcja przepisów ma na celu uchronienie właścicieli pojazdów przed wystąpieniem przerwy w ubezpieczeniu. Musisz jednak wiedzieć, że automatyczne przedłużenie polisy OC na kolejny okres nie zawsze ma miejsce. Wyjątki od powyższej zasady dotyczą m.in. sytuacji, gdy korzystasz z:

  • polisy OC zakupionej przez poprzedniego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji polisa wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zakupiona;
  • ubezpieczenia krótkoterminowego. Jeżeli zawarłeś umowę ubezpieczenia na 30 dni, to również ulegnie ona rozwiązaniu po upływie tego okresu;
  • polisy OC zakupionej na 12 miesięcy, ale masz zaległości w opłacaniu składek. Wystarczy nie opłacić jednej składki, aby pozbawić się zabezpieczenia w postaci automatycznie odnawiającego się ubezpieczenia OC.

Brak OC – co za to grozi?

Dla kierowcy ubezpieczenie OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym, za naruszenie tego obowiązku każdy właściciel pojazdu musi liczyć się z konsekwencjami. W Polsce nieubezpieczonych kierowców typuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dysponuje on odpowiednimi narzędziami i zaawansowanymi technikami analitycznymi. Instytucja ta ma też uprawnienia do nakładania kar finansowych na kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów.

Więcej na ten temat znajdziesz w wpisie: Co grozi za brak OC?

Pełny wykaz opłat karnych znajduje się na stronie internetowej UFG. Wysokość kar jest uzależniona od dwóch czynników: rodzaju pojazdu i okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym. Przykładowo w 2019 r. właściciel samochodu osobowego, który nie wykupi obowiązkowego OC, musi spodziewać się następujących kar:

  • 900 zł – jeżeli okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym trwał do 3 dni,
  • 2250 zł – jeżeli ubezpieczenia nie posiadał przez okres od 4 do 14 dni,
  • 4500 zł – gdy przerwa w ubezpieczeniu wyniosła powyżej 14 dni.

Z punktu widzenia UFG nie ma znaczenia, czy właściciel pojazdu przez okres pozostawania bez ochrony korzystał z pojazdu, czy też nie. Przepisy są tak skonstruowane, że liczy się sam brak posiadania obowiązkowego OC.

Kary nakładane przez UFG to nie wszystkie konsekwencje, z jakimi muszą liczyć się zapominalscy i ci, którzy świadomie łamią obowiązujące prawo. Kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek podczas poruszania się pojazdem bez ważnego OC, z oczywistych względów nie może liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Oznacza to, że będzie musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. Jeżeli w wypadku dojdzie do szkód osobowych, koszty mogą być liczone nawet w milionach złotych!

Przegapiłem koniec umowy OC – co teraz?

Właśnie zauważyłeś, że polisa, z której korzystałeś, nie odnowiła się automatycznie? Pozostaje Ci jak najszybciej naprawić swój błąd i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że im dłużej będziesz zwlekał, na tym większą karę ze strony UFG się narazisz. W takiej sytuacji nie warto tracić czasu, ale jak najszybciej zorientować się w aktualnych ofertach towarzystw ubezpieczeniowych.Gdy polisa jest potrzeba natychmiast, wcale nie musisz decydować się na pierwszą z brzegu ofertę. Z pomocą przychodzi kalkulator OC/AC. Wystarczy, że udzielisz odpowiedzi na pytania dotyczące posiadanego samochodu i uprawnień, a otrzymasz oferty nawet od kilkunastu ubezpieczycieli. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC został uregulowany ustawą, śmiało możesz wybrać najtańszą polisę OC z dostępnych ofert.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny