Według Brukselskiego Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek samochodu na polskich drogach wynosi 13 lat. Obejmowanie ochroną pojazdów starszych niż 10 lat nie jest zatem dla firm ubezpieczeniowych zjawiskiem rzadkim. Jakich ofert cenowych mogą spodziewać się właściciele starszych pojazdów?

Firmy ubezpieczeniowe przeprowadzają odrębną kalkulację dla każdego klienta, gdyż czynników uwzględnianych przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej jest wiele. Jednym z nich jest wiek pojazdu. Czy właściciele starszych pojazdów powinni spodziewać się złych wiadomości? Postanowiliśmy to sprawdzić na konkretnych przykładach.

Jakie czynniki mają największe znaczenie podczas kalkulacji składki OC?

Często pojawiającym się pytaniem w kontekście ubezpieczenia OC są różnice w cenach. Dlaczego każdy kierowca otrzymuje inną propozycje? Szacując ryzyko, firmy ubezpieczeniowe wykorzystują specjalne algorytmy. Wyliczając składkę ubezpieczeniową, uwzględniają one zarówno dane dotyczące kierowcy, jak i pojazdu. Poniżej znajduje się lista 5 czynników, które są dla ubezpieczycieli kluczowe.

  • Wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem

Dla ubezpieczycieli wiek kierowcy i jego staż za kierownicą mają duże znaczenie – to niedoświadczeni i młodzi kierowcy, którzy często wykazują się brawurą, powodują najwięcej kolizji i wypadków drogowych.(Zobacz też: Niedrogie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców) Wieloletnie doświadczenie i bezpieczna jazda owocują także przyznaniem kierowcy zniżek, a te również obniżają cenę polisy.

  • Stan cywilny, liczba dzieci, wykonywany zawód

Ostrożniej jeżdżą osoby w związkach oraz posiadające dzieci. Te grupy kierowców otrzymują korzystniejsze oferty cenowe, gdyż rzadziej zdarza im się docisnąć pedał gazu. Jeżeli chodzi o wykonywany zawód, to statystycznie najwięcej płacą sportowcy i pracownicy działu IT. Na drugim krańcu znajdują się m.in. nauczyciele.

  • Miejsce zamieszkania

Firmy ubezpieczeniowe pytają o miejsce zamieszkania, gdyż nie w każdym mieście sieć dróg jest tak samo gęsta. Duży ruch zwiększa ryzyko kolizji czy wypadku drogowego. Z tego względu na najkorzystniejsze oferty liczyć mogą kierowcy z małych miast i wsi.

  • Marka, model samochodu i pojemność silnika

Firmy ubezpieczeniowe skrupulatnie gromadzą informacje o pojazdach najczęściej biorących udział w kolizjach i wypadkach drogowych. Do wysokiego ryzyka zaliczane są zazwyczaj pojazdy marek BMW, Audi i Volkswagen – to właśnie dla nich składka OC jest najwyższa. Pojazdy o większej pojemności silnika mogą w krótszym czasie rozwinąć maksymalną prędkość i tym samym wyrządzić więcej szkód.

  • Aktualny przebieg i wiek pojazdu

Firmy ubezpieczeniowe przyjmują, że im starszy rocznik i im większy przebieg, tym auto jest bardziej wyeksploatowane. Oznacza to wyższe ryzyko, że zasiadający za jego kierownicą użytkownik spowoduje kolizję lub wypadek drogowy.  

Jaki wpływ na cenę OC ma wiek pojazdu?

Ponieważ wiek samochodu jest jednym z czynników uwzględnianych przy wyliczaniu składki ubezpieczenia OC, postanowiliśmy sprawdzić, jak zmieniają się propozycje cenowe ubezpieczycieli dla pojazdów starszych niż 10 lat.

polisa oc auta powyżej 10 lat tabela

Dlaczego ceny są tak zróżnicowane, a cena dla najstarszego pojazdu w zestawieniu wcale nie jest najwyższa? Trzeba pamiętać, że wiek jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na ostateczną cenę składki.

Ile można zaoszczędzić, porównując ceny ubezpieczeń OC?

Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, a jednocześnie nie masz czasu, aby spotykać się z agentami wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli? Nie musisz – wygodną alternatywą jest skorzystanie z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie. Korzystając z niego, możesz szybko poznać oferty ubezpieczycieli przygotowane w oparciu o indywidualne wyliczenia i znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC.

Aby sprawdzić, ile można zaoszczędzić, przeprowadziliśmy kalkulację dla Pawła. To 20-letni kierowca bez doświadczenia, student, który prawo jazdy ma dopiero od kilku miesięcy. Jego pierwszy pojazd to Renault Laguna z 2010 r. (benzyna, 1598 cm3), którym będzie się on poruszał po wrocławskich drogach. Oto wyniki naszej kalkulacji.

wyniki kalkulacji 20 letniego kierowcy

Wysokie ceny to wynik zarówno wieku pojazdu, jak i braku doświadczenia kierowcy. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysoką ceną nawet wówczas, gdy np. wybierają mniejszą pojemność silnika.

Jakie czynniki mają znaczenie podczas kalkulacji składki AC?

W przypadku ubezpieczenia AC, które chroni od zdarzeń losowych (zobacz artykuł Ubezpieczenie oc od zdarzeń losowych), firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również inne czynniki niż te wymienione wyżej. Aby poznać ofertę ubezpieczyciela, właściciel pojazdu będzie musiał odpowiedzieć na więcej pytań. Poniżej wymieniamy 5 czynników mających największy wpływ na cenę AC.

  • Wartość i wiek pojazdu

To czynnik skorelowany z wiekiem pojazdu. Im auto jest starsze, tym jego wartość jest niższa. 

Uwaga! Nie każda firma ubezpieczeniowa jest skłonna objąć kompleksową ochroną ubezpieczeniową pojazd, który ma więcej niż 10 lat, choć nie oznacza to, że właściciele starszych pojazdów nie mają w czym wybierać.

oferty ubezpieczycieli w zakresie oc starych aut

  • Rodzaj i liczba zabezpieczeń przeciwkradzieżowych

Ubezpieczenie AC przewiduje wypłatę odszkodowania za kradzież samochodu i dlatego dla firm ubezpieczeniowych znaczenie ma zarówno rodzaj, jak i liczba zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. W przypadku 10-letnich pojazdów ubezpieczyciele najczęściej wymagają jednego zabezpieczenia, które przez okres trwania umowy musi być sprawne.

  • Zakres ochrony, sposób użytkowania pojazdu

Polisa AC jest dostępna w formule all risks (wszystkie ryzyka) oraz wersji okrojonej – AC mini (smart casco). W drugim przypadku klient zapewnia sobie ochronę jedynie od najpoważniejszych szkód i działania żywiołów. W OWU wielu ubezpieczycieli znajduje się zapis mówiący, że dla właścicieli pojazdów np. z kierownicą po prawej stronie oferty są przygotowywane indywidualnie.

  • Wypracowane zniżki i miejsce parkowania pojazdu

Klient, który wcześniej nie korzystał z AC (lub korzystał, ale likwidował z AC szkody), musi liczyć się z wyższą składką. Atrakcyjne ceny czekają na klientów, którzy kupują AC od kilku lat i jeżdżą ostrożnie. Parkowanie na niestrzeżonym parkingu auta, które jest warte setki tysięcy złotych oznacza podwyższone ryzyko, które ubezpieczyciel odzwierciedli w wysokości składki.

  • Kontynuacja umowy w danej firmie ubezpieczeniowej

Wiele firm ubezpieczeniowych zwraca też uwagę, czy klient korzystał już z ofertowanych przez nie produktów ubezpieczeniowych. Stali klienci często mogą liczyć na korzystniejszą cenę. W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić, co zaproponuje ubezpieczyciel, z oferty którego już korzystamy. Korzystny cenowo jest też zakup ubezpieczeń w pakiecie (np. OC, AC i NNW).

Czy opłaca się kupić AC dla auta 10-letniego lub starszego?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie dla każdego kierowcy najważniejsza jest cena ubezpieczenia AC. Niektórzy są ze swoimi pojazdami związani emocjonalnie, co powoduje, że są w stanie dopłacić do polisy AC, aby chronić swój pojazd przed różnymi szkodami.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC dla pojazdu 10-letniego lub starszego? Przeprowadziliśmy kalkulację dla różnych modeli.

 AC dla pojazdu 10-letniego

Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC, firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę nie tylko na wiek. Z tego względu starsze pojazdy mogą mieć wyższą składkę AC.

Jak korzystnie kupić ubezpieczenie AC?

Aby nie przepłacać za AC, warto nabyć je w pakiecie wraz z OC. Dodatkowo można zaoszczędzić, porównując oferty polis. O tym, że warto to zrobić, przekonała się m.in. 65-letnia Anna, wdowa, była nauczycielka z Gdyni, która poszukiwała pakietu OC i AC dla Citroena C1 z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Poniżej prezentujemy oferty, które otrzymała, deklarując maksymalne zniżki.

65-letnia Anna wyniki kalkulacji oc

Dzięki porównaniu ofert firm ubezpieczeniowych, Anna mogła wybrać ofertę, która odpowiadała jej potrzebom (uwzględniając zakres ubezpieczenia) i możliwościom finansowym.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny