Ubezpieczenie OC samochodu
Zaoszczędź do 3 000 zł na OC!
Porównaj ceny OC i ACOC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które w jest regulowane w polskim prawie, a konkretnie w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Głosi ona, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w kraju powinien wykupić polisę OC. Jest o ochrona osób poszkodowanych na skutek wypadku spowodowanego przez osobę trzecią.
Ubezpieczyciel, w którym sprawca szkody zawarł umowę ubezpieczenia OC pokrywa wszystkie koszty szkód osobowych i naprawy pojazdu w ramach polisy. Dzięki temu osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek nie musi płacić z własnej kieszeni.
W ramach polisy OC każde towarzystwo zapewnia Ci identyczną ochronę. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje stałe sumy gwarancyjne, czyli górne granice kwot odpowiedzialności ubezpieczycieli. W odniesieniu do jednego zdarzenia wynoszą one odpowiednio:
Skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, istnieją także instytucje i służby, które mogą skontrolować ważność polisy na konkretny pojazd. Takie uprawnienia mają m.in.:
UFG może ponadto nakładać kary finansowe za brak OC. Ich wysokość jest zależna od obowiązującej płacy minimalnej. W 2023 roku za przerwę w ubezpieczeniu OC do 3 dni właściciel samochodu osobowego zapłaci 1440 zł. Jeśli brak ochrony się wydłuża, mandat może być jeszcze bardziej dotkliwy:
Na wysokość składki wpływa szereg czynników związanych zarówno z samym samochodem, jak i jego właścicielem. W formularzu kalkulatora OC i AC otrzymasz pytanie o:
Liczy się również:
Każde towarzystwo wylicza cenę ubezpieczenia według własnych algorytmów, biorąc pod uwagę powyższe dane.
To rzeczywiście czynnik, który liczy się najbardziej czy wyborze OC, zwłaszcza że za zmianą ceny nie idzie zmiana zakresu ochrony. Zawsze będzie on taki sam niezależnie od towarzystwa. Zmienia się to jednak, jeśli decydujesz się na rozszerzenie OC o ubezpieczenie dodatkowe, jak autocasco, assistance czy NNW. Tutaj szczegółowe warunki ochrony i jej zakres zawsze należy sprawdzić w OWU. Wówczas przy wyliczaniu składki liczy się również zakres ochrony deklarowanej przez ubezpieczyciela.
Już samo porównanie ofert w kalkulatorze OC i AC pomoże Ci znaleźć ochronę, za którą z pewnością nie przepłacisz. Poza tym Twoja składka za OC może być niższa, jeśli wykażesz się bezszkodową jazdą i przestrzeganiem przepisów drogowych. Ubezpieczyciele mają dostęp do takich informacji. Wówczas zniżki za bezszkodową jazdę będą w zasięgu Twojej ręki. Jeśli ich nie posiadasz, spróbuj znaleźć współwłaściciela samochodu z wieloletnią i nienaganną historią za kierownicą. Dzięki jego zniżkom zyskasz korzystniejsze ubezpieczenie OC.
Za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciele przyznają przeważnie 10% zniżki, co bezpośrednio wpływa na wysokość składki. Oznacza to, że kierowca kupujący ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu od co najmniej 6 lat, może liczyć na aż 60% upustu. To najwyższy rabat, czyli tzw. pełne zniżki, jakie można otrzymać przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych.
O zwyżkach ceny ubezpieczeń mówimy wtedy, gdy kierowca ma na swoim koncie szkody, do których doprowadził. Wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe mogą doliczyć do cen ochrony nawet 20% jej wartości i przy zakupie kolejnej rocznej polisy OC zapłaci on znacznie więcej.
Jeśli koszt wyliczonej składki jest na tyle wysoki, że nie stać się na jednorazową opłatę, możesz podzielić płatność na wygodne raty. Oprocentowanie jest w tym przypadku zależne od polityki stosowanej przez konkretne towarzystwo. Zanim zdecydujesz się na raty, sprawdź początkową cenę polisy oraz całościowy koszt kredytu. Nasza porównywarka OC to zatem sposób nie tylko na znalezienie taniego ubezpieczenia, ale także możliwość dopasowania metody płatności do swoich możliwości.
Co do zasady umowę na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawiera się na 12 miesięcy. Na rynku dostępne jest jednak również tzw. OC krótkoterminowe. To ochrona pojazdu, którą można wykupić w kilku odgórnie określonych przypadkach. Na okres krótszy niż rok można ubezpieczyć pojazd:
Polisa OC to ochrona pojazdu i kierowcy nie tylko na terenie Polski. Obowiązuje również w państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Twoje OC kupione w kraju będzie zatem ważne także w: Andorze, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czarnogórze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niderlandach (Holandii), Islandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Serbii Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech.
Istnieje także lista państw, w których dla potwierdzenia swojego OC musisz mieć dodatkowo tzw. Zieloną Kartę albo ubezpieczenie graniczne. To następujące kraje: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Krajowa polisa OC wystarczy Ci także w: Lichtensteinie, Monako, San Marino, na Wyspach Normandzkich, Gibraltarze, Wyspie Man, Wyspach Owczych.
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę z naszego kalkulatora OC i AC, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia – to dokument, który tworzy każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Znajdziesz tam informację na temat dokładnego zakresu ochrony w ramach polisy, a także listę zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności.
Ważne są także limity kwotowe wprowadzane w przypadku niektórych usług, np. udział własny w szkodzie w autocasco czy limit holowania w ramach assistance. Poza ceną i zakresem warto też posiłkować się opiniami o danej firmie czy liczbą skarg, jaką klienci złożyli na nią do Rzecznika Finansów. To parametry, które mogą być pomocne przy wyborze najlepszej ochrony dla siebie.
Po wprowadzeniu do formularza kalkulatora danych swoich i pojazdu uzyskasz zestawienie ofert od nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Co ważne, w kalkulacji może się znaleźć także kilka ofert od tej samej firmy, ale o różnym zakresie. Z łatwością porównasz zarówno ceny pakietów, jak i ich zakres
Po wyborze konkretnej oferty masz możliwość przejścia do procesu zakupu za pośrednictwem przycisku „Kup online”. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, kliknij „Zamów rozmowę”, a jeden z naszych agentów skontaktuje się z Tobą w celu odpowiedzi na wszystkie pytania. Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia, polisę oraz niezbędne informacje dotyczące zakresu ochrony czy płatności, dostarczymy na wskazany przez Ciebie adres mailowy.
Wszystko zależy od tego, jakimi zasadami kieruje się dany ubezpieczyciel. Większość z nich oferuje jednak ubezpieczenia dodatkowe tylko razem z polisą OC. Jeśli więc rozważasz zakup AC, assistance czy NNW, dopytaj o to przed zawarciem umowy na OC. Być może firma zaproponuje Ci atrakcyjny pakiet i ubezpieczenie dobrowolne warto będzie od razu wykupić z obowiązkowym, zamiast zastanawiać się nad tym później.